Dnia 29 listopada 2022 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0112-KDIL2-2.4011.690.2022.2.AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia oprogramowania od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy 19%. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie programów komputerowych. Wnioskodawca zakupił bieżnię, która jest elementem stanowiska pracy Wnioskodawcy i jest wykorzystywana wyłącznie podczas pracy. Bieżnia ustawiona jest bezpośrednio pod biurkiem umożliwiającym pracę na stojąco (standing desk) i umożliwia zażywanie ruchu, pracując równocześnie na komputerze.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup bieżni będącej elementem stanowiska pracy?
W ocenie Wnioskodawcy wydatki na zakup bieżni będącej elementem stanowiska pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
DKIS nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i wskazał, że „(…)„(…) Do stwierdzenia, czy poniesiony wydatek na zakup bieżni może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie, czy jest on potrzebny w prowadzonej działalności gospodarczej, ma związek z tą działalnością oraz czy też może służy on tylko polepszeniu ogólnego stanu zdrowia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, które co do zasady ma charakter osobisty.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania. Zakupił Pan bieżnię, która jest elementem stanowiska Pana pracy i jest wykorzystywana wyłącznie podczas pracy. Bieżnia ustawiona jest bezpośrednio pod biurkiem umożliwiającym pracę na stojąco (standing desk) i umożliwia zażywanie ruchu, pracując równocześnie na komputerze. Wskazał Pan, że w celu zwiększenia kreatywności niezbędne jest wykonywanie ruchu bezpośrednio w trakcie pracy. Ponadto wskazał Pan, że wydatek na zakup bieżni przyczynia się do osiągnięcia przez Pana przychodów przez zwiększenie kreatywności, jakości jego pracy i wydajności, co ma bezpośredni wpływ na zadowolenie kontrahentów i zawierane kontrakty.
Na podstawie opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa stwierdzam, że wydatek poniesiony na zakup bieżni dla podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania nie może zostać uznany za niezbędny cel prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia źródła przychodów.
Mając na uwadze zakres prowadzonej działalności gospodarczej przez Pana, wydatek na zakup bieżni ma charakter osobisty. Korzystanie z bieżni może mieć wpływ na poprawę jakości i wydajności Pana pracy podobnie jak inne wydatki osobiste związane z dbałością o stan zdrowia, np. właściwe odżywianie. Nie oznacza to jednak, że wydatek taki traci charakter osobisty. Dlatego nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów.
Każdorazowo należy badać związek przyczynowy z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W konsekwencji w okolicznościach Pana sprawy wydatek poniesiony przez Pana na zakup bieżni ma charakter osobisty i służy zaspokojeniu osobistych potrzeb związanych z odzyskaniem lub utrzymaniem sprawności intelektualnej i fizycznej, a to oznacza, że nie można uznać go za koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie oprogramowania, ponieważ nie spełnia przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując nie może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup bieżni będącej elementem stanowiska pracy”
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76