Minister Finansów dnia 16 lipca 2021 r. wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak wynika z §3 rozporządzenia, przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (jeszcze przed 20 lipca 2021 r., czyli przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy).
W § 1 rozporządzenia zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju Spółkę Akcyjną w ramach rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1010). Według art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r.: ?Rada Ministrów, w związku ze skutkami COVID-19, może powierzyć Polskiemu Funduszowi Rozwoju realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, w szczególności w formach, o których mowa w art. 13 ust. 1, lub w formach bezzwrotnych?. Zaś jak wynika z art. 13 ust. 1 tej ustawy: ?Polski Fundusz Rozwoju udziela finansowania przez: (1) obejmowanie lub nabywanie udziałów, akcji, warrantów subskrypcyjnych, obligacji, wierzytelności oraz przystępowanie do spółek osobowych; (2) udzielanie pożyczek, gwarancji oraz poręczeń?. Chodzi głównie o zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umorzonych pożyczek udzielonych w ramach tzw. Tarcz 1.0 i 2.0.
Według §2 rozporządzenia wprowadzane zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
To bardzo istotne, ponieważ pierwsze umorzenia zostały udzielone przez Polski Fundusz Rozwoju właśnie 1 czerwca 2021 r. Dochodem lub przychodem jest kwota umorzonej pożyczki antykryzysowej.
Z punktu widzenia podatników bardzo istotne jest to, że brak podatku dochodowego od umorzenia subwencji PFR (pożyczek) nie wpłynie negatywnie na kwalifikację kosztów uzyskania przychodu w przyszłości (chodzi o koszty sfinansowane subwencją). Według komunikatu Ministerstwa Finansów wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji. Nie trzeba wyrzucać z kosztów uzyskania przychodów tych wydatków, które zostały sfinansowane pieniędzmi z Tarczy Finansowej PFR.