Serwis Doradztwa Podatkowego

Zasady korygowania podatku VAT w związku ze zmianą przeznaczenia nieruchomości

Reguła podstawowa wskazuje, że w sytuacji ponoszenia przez podatnika wydatków związanych z działalnością gospodarczą (nabywanie towarów i usług) przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Trzeba jednak pamiętać, że przeznaczenie nieruchomości może się zmienić. Mowa tutaj o zmianie polegającej zarówno na rozpoczęciu użytkowania na potrzeby działalności nieopodatkowanej (co powoduje konieczność korekty in minus), jak i korekty w drugą stronę (in plus), gdy zmienia się przeznaczenie z działalności nieopodatkowanej na opodatkowaną.

Podstawą powyższego sformułowania jest art. 91 ust. 7 ustawy o VAT podający, że korekty dokonuje się, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zmiana przeznaczenia nieruchomości implikuje konieczność dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego uprzednio przez podatnika. Taka korekta dotyczy nie tylko wydatków na nabycie nieruchomości, lecz także nakładów ponoszonych na nieruchomość.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją