W dniu 5 maja 2020 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną (0115-KDIT2.4011.142.2020.2.MM), dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zatrzymania zadatku wskutek rozwiązania umowy przedwstępnej.
Wnioskodawczyni zawarła umowę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości (bez klauzuli wyłączności) na sprzedaż domu z działką. Dnia 19 lutego 2019 r. dzięki pośrednikowi nastąpiło zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. W dniu podpisania umowy przedwstępnej kupujący wpłacili wnioskodawczyni 10.000 zł w gotówce jako zadatek. Jednak w dniu 21 marca 2019 r. kupujący rozwiązał umowę przedwstępną, zaś kwota zadatku pozostała u wnioskodawczyni, która przekazała firmie pośredniczącej wynagrodzenie za pośrednictwo przy sprzedaży w kwocie 1.000 zł. Zdaniem Wnioskodawczyni podatek powinna uiścić od kwoty zadatku pomniejszonej o koszty wynagrodzenia opłacone do pośrednika (10.000 ? 1.000 = 9.000).
W ocenie Dyrektora KIS, wnioskodawczyni niewątpliwie poniosła wydatki związane z zamiarem sprzedaży nieruchomości w postaci zapłaconego wynagrodzenia za pośrednictwo przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Dlatego też wydatki te mogłyby stanowić koszt odpłatnego zbycia nieruchomości, pomniejszający przychód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości gdyby do takowej transakcji sprzedaży rzeczywiście doszło.
Jednakże w przedstawionej sytuacji otrzymany zadatek w momencie jego zachowania przez wnioskodawczynię stanowi przychód z innych źródeł, a wydatki poniesione z tytułu opłacenia wynagrodzenia za pośrednictwo przy sprzedaży nieruchomości (domu wraz z działką) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tytułu otrzymanego przez nią zadatku. Tym samym zadatek w całości stanowi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.