Serwis Doradztwa Podatkowego

Umorzenie czynszu a podatek dochodowy od osób prawnych

     Jeżeli umorzona wierzytelność została uprzednio zarachowana jako przychód należny, to wierzyciel ma prawo zaliczenia owych należności do kosztów uzyskania przychodów.

     Umorzenie zaległości czynszowej należy traktować jak umorzenie wierzytelności. Zgodnie z art. 508 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Zwolnienie z długu może dotyczyć całości lub części wierzytelności. O zwolnieniu z długu można poinformować dłużnika w dowolnej formie, jednak należy uznać, że ze względów dowodowych wskazanym jest, aby była to forma pisemna.

     Jak stanowi art. 16 ust.1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem takich, które zostały uprzednio ? choćby częściowo ? zarachowane jako przychód należny, do wysokości zarachowania. Zatem ? w sytuacji zawarcia porozumienia z dłużnikiem, którego przedmiotem jest umorzenie wierzytelności i zwolnienie dłużnika z długu, kluczowym jest ustalenie, czy należności zostały uprzednio zarachowane ? na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ? jako przychody należne. Jeżeli tak, to wierzyciel ma prawo zaliczenia należności w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

 

Aleksandra Szczęsny

Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych

aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją