W przypadku połączenia spółek z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, czynność ta nie wywołuje skutków podatkowych, w tym w spółce przejmującej w związku z otrzymaniem majątku spółki przejmowanej
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zawarto domniemanie, że jeżeli połączenie spółek nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Z powyższego wynika, że w przypadku, gdyby głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, to przychodem podatkowym byłyby:
- wartość majątku spółki przejmowanej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółek łączonych,
- przychód wspólnika spółki przejmowanej stanowiącego wartość emisyjną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą.
Powyżej wyrażony pogląd o neutralności połączenia spółek w zakresie wskazanym powyżej wynika także z art. 4 Dyrektywy Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r., który stanowi, że: Łączenie, podział lub podział przez wydzielenie nie stanowi podstawy opodatkowania zysków kapitałowych obliczonych przez odniesienie do różnicy między wartością rzeczywistą przekazanych aktywów i pasywów a ich wartością do celów podatkowych. W tym zakresie za słuszny należy uznać pogląd wyrażony m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lutego 2015 r. (IBPBI/2/423-1440/14/IŻ), w której organ podatkowy uznał, że: ?(?) Polski ustawodawca skorzystał z uprawnienia jakie dawała Dyrektywa i wprowadził odstępstwo od zasady braku opodatkowania otrzymanego w wyniku połączenia lub podziału majątku (?). Jednocześnie aktualny pozostaje warunek, że aby skorzystać z dobrodziejstwa przepisu dotyczącego braku opodatkowania majątku, połączenie lub podział muszą być przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.?
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129