Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy samochód policyjny jest pojazdem specjalnym na gruncie akcyzy?

     W kwestii tej wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 7 listopada 2019 r. (I GSK 299/17) wskazując: ?Na mocy przepisu art. 3 ust. 1 u.p.a. do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych (WIA), stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 2 u.p.a. zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

     Mając na względzie niezakwestionowany stan faktyczny sprawy i brzmienie Not wyjaśniających do poz. CN 8703, 8704 i 8705, WSA trafnie stwierdził za organem, że sporny pojazd należy zaklasyfikować do poz. 8703.

     Świadczy o tym szczegółowo podany w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku opis spornego pojazdu, którego ogólny wygląd i ogół cech determinuje jego zasadnicze przeznaczenie do przewozu osób. Przemawia za tym przede wszystkim charakter zamocowanych siedzisk, okien, drzwi oraz komfortowe wykończenie i wyposażenie części pasażerskiej pojazdu, a także typ nadwozia i rodzaj silnika pojazdu. Przy czym organy i WSA nie kwestionowały, że sporny pojazd został specjalnie przystosowany i wyposażony, w wykorzystywane podczas postoju przez policjantów różne urządzenia mobilne (takie jak np.: dymomierz, analizator spalin, sonometr), jak również „w części trwale w nim zamontowane” wykorzystujące jego podzespoły. Niemniej jednak porównując podane cechy pojazdów osobowych z cechami przypisanymi do pojazdów specjalnych, wbrew stanowisku skarżącej kasacyjnie, nie było podstaw, by sporny samochód mógł zostać uznany jako pojazd specjalny, objęty poz. 8705. Sam bowiem fakt przewożenia wyposażenia specjalnego dla potrzeb kontroli drogowej i ekologicznej jest niewystarczający do jego uznania za pojazd specjalny, a więc inny niż zasadniczo przeznaczony do przewozu osób lub towarów. Pojazd ten nie posiada wystarczających cech charakterystycznych dla tych pojazdów. Przypomnieć należy, że za pojazdy specjalne uważa się takie pojazdy jak: samochody ciężarowe używane do czyszczenia ulic (zmywarki, polewarki, szambiarki); ruchome przychodnie rentgenowskie i kliniki medyczne z salą operacyjną, ciężarówki ? warsztaty. Tak więc są to pojazdy z wyraźnym wyposażeniem specjalistycznym, zintegrowanym z samym pojazdem, których bez wątpienia funkcja przewozu osób lub towarów jest funkcją uboczną?.

     Reasumując należy stwierdzić, ze samochody policyjne nie są pojazdami specjalnymi na gruncie akcyzy i w konsekwencji są towarami objętymi podatkiem akcyzowym.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy

Skontaktuj się z naszą redakcją