Podatnik ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z faktury na wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości, który jest niezbędny dla wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści tego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy towary i usługi, przy nabyciu których został naliczony podatek, są następnie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem w celu dokonania oceny możliwości skorzystania z prawa do odliczenia, w każdym przypadku należy rozstrzygnąć, czy towary i usługi przy zakupie których naliczono podatek od towarów i usług:
- zostały nabyte przez podatnika tego podatku, oraz
- pozostają w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.
Należy uznać, że o tym, czy podatnik może odliczyć podatek naliczony występujący przy zakupie usługi wykonania operatu szacunkowego dla obiektów, których jest właścicielem, zadecyduje cel, dla którego ów operat został wykonany. W sytuacji, gdy operat jest niezbędny dla wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych należy uznać, że odliczenie jest związane z wykorzystywaniem obiektu w działalności podatnika. W związku z powyższym, podatnik ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z faktury za wykonanie wyceny obiektów.
Aleksandra Szczęsny
Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych
aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50