Zarówno orzecznictwo jak i przepisy prawa pracy nie zakazują określenia w zawartej z pracownikiem umowie o pracę jako miejsca pracy dwóch lokalizacji, nawet gdy miejsca te znajdują się w dwóch różnych miejscowościach.
Wskazane w umowie o pracę miejsce jej świadczenia determinuje co do zasady kwalifikowanie wyjazdów pracowników jako podróż służbową bądź jako świadczenie pracy nie mające charakteru takiej podróży. Prawidłowe przeanalizowanie konsekwencji związanych z określeniem miejsca pracy wymaga odniesienia się zarówno do prawa pracy, jak i prawa podatkowego. Zagadnienie miejsca pracy wiąże się przede wszystkim z umową o pracę. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek określić w umowie o pracę miejsce, w którym chce, aby pracownik świadczył pracę na jego rzecz (miejsce wykonywania pracy). Zgodnie z art. 22 Kp pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Należy zatem stwierdzić, iż co do zasady miejsce, czas i zakres pracy wskazuje pracodawca. W zależności od indywidualnych ustaleń zakresu obowiązków pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, wybór terminu i miejsca wykonywania pracy może być na bieżąco wskazywany przez pracodawcę bądź samodzielnie ustalany przez pracownika.
Co do zasady pod pojęciem miejsca pracy rozumie się stały punkt w znaczeniu geograficznym bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy.
Zarówno orzecznictwo jak i przepisy prawa pracy nie zakazują określenia w zawartej z pracownikiem umowie o pracę jako miejsca pracy dwóch lokalizacji, nawet gdy miejsca te znajdują się w dwóch różnych miejscowościach. Ustalenie miejsca pracy należy do sfery uzgodnień pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Miejsce pracy pracownika może zostać zatem określone poprzez wskazanie w umowie o pracę dwóch miejsc (także różnych miejscowości), w których pracownik będzie świadczył pracę. Miejsce wykonywania pracy jest bowiem związane z rodzajem wykonywanej pracy.