Serwis Doradztwa Podatkowego

Faktura zbiorcza a MPP

     Czy podatnik, który dokonuje w trakcie danego okresu rozliczeniowego wielu drobnych nabyć od jednego kontrahenta, które to każdorazowo są opłacane, a na koniec okresu otrzyma fakturę zbiorczą na kwotę przekraczającą 15 000 zł, powinien stosować mechanizm podzielonej płatności (transakcje dotyczą towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15)?

     Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 kwietnia 2020 r. (0114-KDIP1-1.4012.58.2020.2.KOM). Jak stwierdził Organ: ?W niniejszej sprawie kierowcy Wnioskodawcy dokonywali w okresie od 1 do 31 grudnia 2019 r. zakupu paliwa na stacjach sieci w całej Polsce z wykorzystaniem kart prepaid, co było dokumentowane każdorazowo przez daną stację paliw poprzez wystawienie dokumentu WZ z dopiskiem „karta prepaid”. Natomiast na koniec okresu rozliczeniowego, w tym wypadku 31 grudnia 2019 r., stacja paliw wystawiła na rzecz Wnioskodawcy fakturę zbiorczą dokumentującą kilkadziesiąt osobnych transakcji sprzedaży paliwa mających miejsce w grudniu 2019 r.

     Zatem, w niniejszej sytuacji, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, dokumentem odzwierciedlającym transakcję zakupu paliwa na stacjach paliw sieci przez kierowców Wnioskodawcy w okresie od 1 do 31 grudnia 2019 r. jest zbiorcza faktura wystawiona na rzecz Wnioskodawcy w dniu 31 grudnia 2019 r., a nie dokument WZ z dopiskiem „karta prepaid” wystawiany każdorazowo w dniu tankowania paliwa przez danego kierowcę na danej stacji na terytorium Polski.

     Tak więc, skoro Wnioskodawca (podatnik VAT) otrzymał w dniu 31 grudnia 2019 r. fakturę zbiorczą od podatnika VAT z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”, która to faktura dokumentowała sprzedaż towaru wymienionego w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, a kwota należności ogółem stanowiła kwotę przekraczającą 15 000 zł, to zachodził obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy, tj. obowiązek zapłaty należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

     Powyższy obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności będzie dotyczył Wnioskodawcy w każdym przypadku, gdy otrzyma on od stacji paliw fakturę zbiorczą za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. ? Prawo przedsiębiorców?.

Reasumując należy stwierdzić, że fakt wystawienia faktury zbiorczej może spowodować powstanie obowiązku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, nawet jeśli faktura ta dokumentuje transakcje o niewielkiej wartości (których przedmiotem są towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15), które zostały wcześniej opłacone w standardowy sposób (bez zastosowania MPP).

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją