Serwis Doradztwa Podatkowego

Prawidłowe potwierdzenie dostarczenia faktury korygującej

     Dnia 18 września 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotycząca prawidłowego potwierdzenia dostarczenia faktury korygującej.

     W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest podmiotem zajmującym się głównie handlem materiałami budowlanymi. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce oraz jako czynny podatnik VAT UE. W związku z działalnością handlową Spółka dokumentuje dostawy towaru, wystawiając faktury w formie papierowej, natomiast do części kontrahentów którzy wyrazili zgodę przesyła elektronicznie (w pliku PDF). Czasem po dostawie towaru i wystawieniu faktury z różnych przyczyn zmuszona jest do obniżenia podstawy opodatkowania i wystawienia faktury korygującej in minus. Wnioskodawca aktualnie otrzymuje potwierdzone faktury przez podpisanie się kontrahenta, potwierdzenie e-mail, że posiada w księgach fakturę o podanym numerze lub wskazuje tę fakturę przy dokonywaniu zapłaty. Spółka postanowiła tę procedurę unowocześnić. Faktura korygująca zostanie załączona do e-maila, a następnie przesłana do kontrahenta. Wysyłając e-maila Wnioskodawca skorzysta z funkcjonalności aplikacji zaznaczając, aby serwer pocztowy potwierdził przekazanie e-maila na wskazany adres. Adresy korespondencyjne kontrahentów wskazują właśnie kontrahenci w umowach bądź porozumieniach. Spółka ma zgody kontrahentów na taką procedurę, e-maile są ustalone w umowie. W efekcie przekazanie faktur korygujących potwierdzi automatyczny komunikat zwrotny, uzyskanie potwierdzenia odbioru faktur korygujących wystawionych w formie pdf i elektronicznej i przesłanych kontrahentowi przy pomocy wiadomości e-mail z załącznikiem dokonywane jest poprzez: wysłanie odrębnej wiadomości e-mail z zapytaniem do Kontrahenta czy potwierdza otrzymanie wymienionych w tej wiadomości faktur korygujących in minus przesłanych w formacie elektronicznym, a następnie otrzymanie odpowiedzi w formie wiadomości e-mail, w której Kontrahent potwierdza, iż otrzymał wymienione faktury korygujące in minus.

     Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawidłowości potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru w rozumieniu art. 29a ust. 13 ustawy, poprzez automatyczną informację z serwera Wnioskodawcy o wysłaniu wiadomości i w związku z czym za moment uzyskania potwierdzenia otrzymania takich e-faktur przez Kontrahenta uznania przez Wnioskodawcę chwili, w której Spółka otrzyma na swoją skrzynkę pocztową zwrotny komunikat o przekazaniu wiadomości e-mail z załącznikiem w postaci e-faktur na serwer poczty przychodzącej Kontrahenta.

     Jak wskazał organ w niniejszej interpretacji: ?ustawodawca nie wskazał na konkretne formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Wnioskodawca wskazał, że przekazanie faktur korygujących potwierdzi automatyczny komunikat zwrotny, uzyskanie potwierdzenia odbioru faktur korygujących wystawionych w formie pdf i elektronicznej i przesłanych kontrahentowi przy pomocy wiadomości e-mail z załącznikiem dokonywane jest poprzez: wysłanie odrębnej wiadomości e-mail z zapytaniem do Kontrahenta czy potwierdza otrzymanie wymienionych w tej wiadomości faktur korygujących in minus przesłanych w formacie elektronicznym, a następnie otrzymanie odpowiedzi w formie wiadomości e-mail, w której Kontrahent potwierdza, iż otrzymał wymienione faktury korygujące in minus. Z uwagi zatem na opis sprawy oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, że opisany sposób otrzymania przez Wnioskodawcę zwrotnej informacji w postaci potwierdzenia dostarczenia wiadomości e-mail spełnia warunek posiadania przez Wnioskodawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Momentem otrzymania elektronicznej faktury korygującej przez klienta jest moment, w którym faktura ta staje się w jakikolwiek sposób dla niego dostępna, w rezultacie czego, uzyskuje on możliwość zapoznania się z jej treścią. Zatem, uzyskanie przez Wnioskodawcę wiedzy na temat tej okoliczności (w jakiejkolwiek formie) uznać należy za posiadanie przez niego potwierdzenia, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy.

     W konsekwencji należy stwierdzić, że w sytuacji gdy Wnioskodawca uzyska potwierdzenie doręczenia faktury korygującej do nabywcy to będzie miał prawo do obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego, zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy.?

     Podsumowując, organ stwierdził, że: ?automatyczna informacja z serwera Wnioskodawcy o wysłaniu wiadomości jest potwierdzeniem otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru w rozumieniu art. 29a ust. 13 ustawy o VAT i w związku z czym za moment uzyskania potwierdzenia otrzymania takich e-faktur przez Kontrahenta może być uznana przez Wnioskodawcę chwila, w której Spółka otrzyma na swoją skrzynkę pocztową zwrotny komunikat o przekazaniu wiadomości e-mail z załącznikiem w postaci e-faktur na serwer poczty przychodzącej Kontrahenta.?

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77

Skontaktuj się z naszą redakcją