Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy przychód osiągany z konkursu organizowanego dla pracowników podlega zwolnieniu w ramach tzw. ulgi dla młodych?

     Przewidziane w art. 21 ust.1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej określanej jako ?ustawa z 26 lipca 1991 r.?) zwolnienie od podatku przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, nazywane „ulgą dla młodych”, podlega zastosowaniu przy łącznym spełnieniu szeregu warunków. Część z nich, jak m.in. rodzaj przychodów, do których odnosi się wskazane rozwiązanie jest przedmiotem rozbieżnych stanowisk.

     Przykładowo w interpretacji indywidualnej o sygn. 0112-KDIL2-1.4011.346.2020.2.KF z dnia 1 czerwca 2020r, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zanegował kwalifikację przyjętą przez Podatnika, zgodnie z którą analizowanemu zwolnieniu podlega przychód osiągany z organizowanego co miesiąc dla pracowników konkursu stanowiącego element systemu motywacyjnego.

     W ocenie organu interpretacyjnego zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991r. ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Podmiotowy, bowiem jest adresowane do podatników podatku dochodowego, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Przedmiotowy, ponieważ jedynie enumeratywnie wymienione w powołanym przepisie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy osiągnięte przez wskazanych podatników mogą korzystać z tego zwolnienia. Stąd ? w ocenie Organu ? zakresem zwolnienia nie są objęte przychody z innych źródeł, np. z praktyk absolwenckich, umów o dzieło czy samozatrudnienia.

     Odrzucając kwalifikację przyjętą przez Podatnika, że otrzymaną przezeń nagrodę należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż przesłanką przypisania przychodu do źródła określonego jako „stosunek pracy” jest to, aby przychód stanowił wynagrodzenie w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, czyli wiązał się z wykonywaniem określonej pracy na rzecz podmiotu wypłacającego to świadczenie. W ocenie Organu, ?[?] świadczenie, które nie wynika ze stosunku pracy, otrzymane od osoby trzeciej ? nawet jeżeli jako kryterium stanowiące podstawę jego przyznania zostanie określony fakt istnienia stosunku pracy z określonym podmiotem, nie może stanowić podstawy do uznania takiego świadczenia za pochodzące ze stosunku pracy. Przychód taki ocenić należy jako świadczenie otrzymane od podmiotu, z którym nie łączy podatnika stosunek pracy?.

     Ponieważ w analizowanym przypadku organizatorem i fundatorem nagród pieniężnych (prowizji) w ramach programu motywacyjnego dla pracowników punktów sprzedaży był podmiot nie będący pracodawcą Podatnika, zatem otrzymanie nagrody pieniężnej (prowizji) od podmiotu trzeciego (niebędącego pracodawcą) ? według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej- nie może być kwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r., lecz stanowi przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 tej ustawy. Jak wywodził Organ biorąc udział w akcji promocyjnej Podatnik poprzez swoją aktywność nakierowaną na sprzedaż produktów podmiotu organizującego akcję działał na korzyść tegoż organizatora, a nie na korzyść swojego pracodawcy, to zaś oznacza, że pomiędzy uzyskanym przez uczestnika akcji promocyjnej przychodem z tytułu udziału w akcji, a stosunkiem pracy łączącym go z pracodawcą nie istniał żaden związek prawny ani faktyczny.

     Ostatecznie zatem w przedstawionej interpretacji wydający ją Organ przyjął, że nagroda stanowi dla Podatnika przychód ze źródła określonego jako inne, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991r., a ponieważ ta kategoria przychodów nie należy do żadnego z wymienionych w ramach zamkniętej listy źródeł przychodów objętych zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy brak jest przesłanek do zastosowania rzeczonego zwolnienia.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją