Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy odsetki od kredytu na zakup udziałów spółki przejętej są kosztem podatkowym na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

     Ograniczenie w zaliczeniu do kosztów podatkowych odsetek dotyczy odsetek od kredytu na nabycie udziałów spółki przejętej w proporcji przypadającej na przychody dotyczące działalności kontynuowanej przez spółkę przejmującą.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r., zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodu nie uważa się kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 uzyskanego w celu nabycia udziałów (akcji) spółki ? w części, w jakiej pomniejszałyby one podstawę opodatkowania, w której uwzględniane są przychody związane z kontynuacją działalności gospodarczej tej spółki, w szczególności w związku z połączeniem, wniesieniem wkładu niepieniężnego, przekształceniem formy prawnej lub utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej.

     Ograniczenie to dotyczy odsetek w proporcji przypadającej na przychody dotyczące działalności kontynuowanej przez spółkę przejmującą.

     W interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2018 r. (0114-KDIP2-3.4010.257.2018.1.MC) wskazano: ?(?) Ustawa nowelizująca miała na celu uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych. Jednym z celów ww. nowelizacji było zlikwidowanie agresywnej optymalizacji podatkowej poprzez modyfikację przepisów ograniczających wysokość odliczanych odsetek (kosztów finansowania dłużnego). Do tej pory najczęściej powołano spółkę celową, która stawała się bezpośrednim udziałowcem spółki nabywanej. Jako że w praktyce spółka celowa nie posiadała wystarczających środków na nabycie udziałów (akcji) danej spółki, konieczne było zaciągnięcie przez nią finansowania dłużnego ? zewnętrznego lub wewnątrzgrupowego. Po nabyciu udziałów spółka celowa była łączona ze spółką, której udziały były nabywane (spółką przejmującą mogła być zarówno spółka celowa, jak i spółka nabywana).Transakcja ta rodziła konsekwencje podatkowe polegające na odliczaniu odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na sfinansowanie zakupu akcji (udziałów) przejętej spółki, które po połączeniu spółek stawały się odsetkami od kredytu (pożyczki) na kupno „samej siebie”. Skutkowało to tym, iż po połączeniu potencjalny dochód z działalności operacyjnej spółki nabywanej był pomniejszany o koszt (odsetki) związany z finansowaniem nabycia jej udziałów lub akcji. (?) W związku z powyższym należy uznać, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów finansowania dłużnego w sytuacji połączenia Spółki SPV ze Spółką 3 jest nieprawidłowe bowiem wprowadzony od 1 stycznia 2018 r. przepis art. 16 ust. 1 pkt 13e dotyczy także odsetek od pożyczek zaciągniętych przed ta datą.?

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją