Serwis Doradztwa Podatkowego

Ograniczenie amortyzacji i rozliczenia straty podatkowej

     W dniu 28 października 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Przyjęta ustawa przewiduje szereg zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym ograniczeń dotyczących amortyzacji i rozliczenia straty podatkowej.

     Ustawa zakłada, że w okresie korzystania przez podatnika ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, wyłączona będzie możliwość stosowania obniżonych lub podwyższonych stawek amortyzacyjnych w stosunku do nowych środków trwałych wykorzystywanych w działalności, z której dochody podlegają takiemu zwolnieniu ? w okresie takiego zwolnienia. Zmiany mają uniemożliwić praktykę polegającą na maksymalnym obniżeniu stawki amortyzacyjnej środków trwałych wykorzystywanych w działalności z której dochody korzystają ze zwolnienia, po to aby maksymalnie obciążyć kosztami amortyzacyjnymi dochody uzyskiwane po okresie zwolnienia. Nowelizacja dotyczy będzie środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 31 grudnia 2020 r.

     Jednocześnie ograniczenie dotyczyć ma również ustalania indywidualnych stawek podatkowych dla używanych środków trwałych, jeżeli podatnik nie udowodni, że przed ich nabyciem były one wykorzystywane przez podmiot inny niż podatnik. Proponowane rozwiązanie ma uniemożliwić działania np. polegające na leasingu nowego środka trwałego (np. nieruchomość), po to aby uzyskał on status „używanego”, a następnie jego wykupu i amortyzacji przy wykorzystaniu wyższej stawki amortyzacyjnej.

     W zakresie rozliczania straty podatkowej obowiązujące przepisy przewidują, że przy określaniu dochodu oraz straty nie podlegają uwzględnieniu straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych ? w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest przypadek przekształcenia spółki będącej podatnikiem w inną spółkę również będącą takim podatnikiem (np. przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną). W rezultacie podmiot ponoszący straty może dokonać przejęcia lub zakupu innego przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części), po to tylko, aby o wartość poniesionych w przeszłości strat obniżać podatkowe dochody tego innego przedsiębiorstwa. Przepisy ustawy przeciwdziałają stosowaniu powyższemu schematowi poprzez ograniczenie możliwości rozliczania strat w sytuacji w której podatnik przejął inny podmiot lub do podatnika wniesiony został wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub wkład pieniężny, za który podatnik nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Ograniczenie znajdzie zastosowanie, jeżeli:

  1. przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości lub w części był inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub
  2. co najmniej 25% praw do udziału w zysku podatnika ? w wyniku opisanych operacji restrukturyzacyjnych ? uzyskał podmiot lub podmioty, które wcześniej praw takich nie posiadały.

 

Sebastian Kopacz

Prawnik, konsultant podatkowy

sebastian.kopacz@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją