Serwis Doradztwa Podatkowego

Uregulowanie zobowiązania w dniu złożenia zeznania CIT-8 a obowiązek załączenia CIT-WZ

     Kwestia ta została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 stycznia 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.461.2020.1.SK), w której organ zajął następujące stanowisko: ?Od 1 stycznia 2020 r. art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1649) do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm., dalej: „ustawy o CIT”) wprowadzono przepisy szczególne mające na celu rozpoznawanie skutków w podatku dochodowym tzw. „złych długów”, tj. art. 18f.

      (?) Zgodnie z art. 18f ust. 5 ustawy o CIT, zmniejszenia na podstawie ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 dokonuje się, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta.

     Zwiększenia na podstawie ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 dokonuje się, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego zobowiązanie nie zostało uregulowane (art. 18f ust. 6 ustawy o CIT). Zgodnie z art. 18f ust. 7 i 8 ustawy o CIT, w przypadku gdy po roku podatkowym, za który dokonano zwiększenia lub zmniejszenia podstawy opodatkowania, wierzytelność lub zobowiązanie zostanie uregulowane (w przypadku wierzytelności również zbyte), podatnik zmniejsza podstawę opodatkowania lub zwiększa stratę w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym dokonano takiego uregulowania (lub zbycia).

      (?) Podatnicy dokonujący zwiększenia lub zmniejszenia, o których mowa w ust. 1-4 albo ust. 7 i 8, obowiązani są wykazać w zeznaniu podatkowym wierzytelności lub zobowiązania, z którymi związane są te zwiększenia lub zmniejszenia (art. 18f ust. 19 ustawy o CIT).

      (?) Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółka posiada wierzytelności i zobowiązania handlowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Co do zasady, należności te są regulowane przez Spółkę lub jej kontrahentów w terminach wymagalności. Niemniej, w trakcie roku podatkowego wystąpiły lub mogą wystąpić sytuacje, w których część wierzytelności i zobowiązań jest regulowana po umownych lub ustawowych terminach zapłaty. W szczególności, mogły mieć miejsce zdarzenia, w których zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego nie zostały uregulowane przez Spółkę przed upływem 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie tzw. „Złe długi”. Tym samym, Złe długi stanowią zobowiązania objęte mechanizmem obowiązkowego zwiększenia podstawy opodatkowania na gruncie art. 18f ustawy o PDOP. Jednocześnie, z uwagi na to, że Spółka odprowadza zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, jest ona zobowiązana na podstawie art. 25 ust. 19 ustawy o PDOP do powiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczania miesięcznych zaliczek podatkowych w trakcie roku podatkowego. Niemniej, Spółka zamierza uregulować Złe długi za dany rok najpóźniej do dnia złożenia zeznania podatkowego CIT-8.

     Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy Wnioskodawca zobowiązany będzie do wykazania zobowiązań w formularzu CIT-WZ jeżeli do dnia złożenia Deklaracji CIT-8 za dany rok ureguluje Złe długi, które były podstawą powiększenia przez Spółkę dochodu stanowiącego podstawę obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek.

     Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 677), wprowadzono m.in. zaktualizowany formularz deklaracji CIT-8 oraz nowy załącznik CIT-WZ. Z opisu do części C formularza wynika jednoznacznie, że należy w niej ująć dane dotyczące wierzyciela i zobowiązania, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego zobowiązanie nie zostało uregulowane?.

     W konsekwencji powyższego wywodu Organ uznał, że jeśli podatnik na dzień złożenia zeznania CIT-8 ureguluje zobowiązania objęte obowiązkiem korekty podatku (uznane za „złe długi”), to nie ma obowiązku ich wykazywać w załączniku do zeznania CIT-WZ.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją