Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych stanowi przychód podatkowy podmiotu prowadzącego działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Zagadnienia dotyczące osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Z art. 26a ust. 1 tej ustawy wynika, że pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o rehabilitacji. Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON.
Przyznane dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ujmuje się na koncie 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne” w miesiącu, którego dofinansowanie dotyczy, bez względu na datę wpływu środków pieniężnych na rachunek bieżący jednostki. Powyższa zasada powinna być stosowana przede wszystkim na koniec roku obrotowego.
Przychód podatkowy powstaje w dacie otrzymania dofinansowania, tj. w dniu wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy (art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Koszty wynagrodzeń, które podlegały dofinansowaniu, stanowią koszty uzyskania przychodu.
Obecnie wyrażany pogląd organów podatkowych stanowi, że przychód uzyskany z tytułu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącego dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie stosownego zezwolenia.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129