Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy wartość samochodu osobowego powinna uwzględniać także 50% podatku VAT, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług?

     Wartość samochodu osobowego powinna uwzględniać także 50% podatku VAT, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

     Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodu nie uważa się dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

     Powołany przepis odpowiada art. 16 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy, zgodnie z którym za koszty uzyskania przychodu nie uważa się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę 150 000 zł ? w przypadku pozostałych samochodów osobowych.

     Jak stanowi art. 16 ust. 5a tej ustawy, poniesione wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 51, oraz kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 49a, obejmują także podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

     Organy podatkowe wyrażają obecnie pogląd, zgodnie z którym art. 16 ust. 5a ustawy należy jednak uwzględniać przy ustalaniu wartości samochodu osobowego, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 49a tej ustawy. Przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27.05.2019 r., 0114-KDIP2-2.4010.105.2019.1.AG: ?(?) W związku z powyższym nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że wartość samochodu określona dla potrzeb stosowania art. 16 ust. 1 pkt 49a powinna obejmować jedynie kwotę netto wynikająca z umowy leasingu. Wartość ta ? jak wynika z treści art. 16 ust. 5a updop ? powinna obejmować również podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.?;

     Podsumowując, wartość samochodu osobowego powinna uwzględniać także 50% podatku VAT, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją