Serwis Doradztwa Podatkowego

Konieczność podawania kodu PKWiU na dokumentach sprzedaży

W dniu 8 kwietnia 2021 r. DKIS wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.99.2021.1.WN dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie konieczności podawania kodu PKWiU na dokumentach sprzedaży (fakturach) związanych z wykonaniem prac.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi, polegające na instalacji systemów klimatyzacji w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W ramach umowy zawartej z klientem, Wnioskodawca zobowiązuje się do dostawy, montażu oraz uruchomienia klimatyzacji za określonym wynagrodzeniem. Umowa nie rozdziela kosztów urządzeń oraz robocizny. Spółka na dokumencie sprzedaży wpisuje „Montaż systemu klimatyzacji wraz z materiałem”. Wnioskodawca świadczy również usługi serwisowe (konserwacyjne), mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów instalacji systemów klimatyzacji w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W zakres czynności serwisowych wchodzi m. in.: wykonywanie okresowych przeglądów instalacji, czyszczenie, odgrzybianie urządzeń, wymiana części urządzeń, wykonywanie prób szczelności, usuwanie nieszczelności oraz napełnianie czynnikiem chłodniczym. Wnioskodawca uważa, że czynność dostawy z montażem klimatyzatora realizowana jest zarówno w zakresie modernizacji, jak i termomodernizacji. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wykonanie instalacji klimatyzacji w lokalu stanowi modernizację, gdyż lokal zostaje unowocześniony i usprawniony. Lokal zyskuje nową trwałą funkcjonalność, polegającą na możliwości schładzania powietrza dla zapewnienia komfortu mieszkańców. W ten sposób warunki użytkowe lokalu ulegają wymiernej poprawie. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wykonanie instalacji klimatyzacji w lokalu stanowi także termomodernizację lokalu. Montowane urządzenia klimatyzacyjne posiadają funkcjonalność pompy ciepła powietrze ? powietrze, a zatem mogą być wykorzystywane zarówno do schładzania, jak i do grzania. Ogrzewanie lokalu za pomocą klimatyzatora jest ekonomiczne oraz efektywne, zapewnia szybkie ogrzanie pomieszczenia, zmniejsza ponadto zużycie energii w porównaniu do klasycznych systemów ogrzewania.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy konieczne jest podawanie kodu PKWiU na dokumentach sprzedaży (faktura) związanych z wykonaniem ww. prac? Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest to konieczne. W przedmiotowej sprawie DKIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i wskazał, że faktury są dokumentami sformalizowanymi i muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego w tym względzie. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla w sposób prawidłowy zdarzenie gospodarcze. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., mają znaczenie dowodowe. Z kolei art. 106g ust. 1 tej ustawy stanowi, że faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.

W związku z powyższym DKIS stwierdził, iż faktury dokumentujące dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług winny zawierać elementy wymienione w art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Powyższe przepisy nie przewidują obowiązku ujmowania symbolu PKWiU towaru lub usługi w fakturach. Zatem odnosząc powołane wyżej przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, DKIS wskazał, że Wnioskodawca nie ma obowiązku umieszczania na wystawionych fakturach symbolu PKWiU świadczonych przez siebie usług. Przy czym Wnioskodawca wystawiając fakturę dokumentującą wykonywanie przedmiotowych usług może na niej umieścić określenie PKWiU, bowiem przepisy nie sprzeciwiają się umieszczaniu na fakturze dodatkowych adnotacji.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją