Serwis Doradztwa Podatkowego

Ulga termomodernizacyjna a własność budynku

Czy podatnik, który zamierza skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi być właścicielem budynku, w którym będzie realizowane przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Kwestia ta została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2021 r. (0113-KDIPT2-2.4011.118.2021.2.AKU), w której organ zajął następujące stanowisko: ?Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2019 r. wspólnie z małżonką wykonali ocieplenie budynku, w którym wspólnie mieszkają. Właścicielem budynku jest żona Wnioskodawcy, która odziedziczyła nieruchomość po matce. Małżonka nie osiąga żadnych dochodów, ponieważ zbyt krótko pracowała zawodowo. Małżonkowie utrzymują się tylko i wyłącznie z emerytury Wnioskodawcy. Przedmiotowe przedsięwzięcie zostało zrealizowane z ich wspólnych funduszy.

Wydatki związane z termomodernizacją budynku zostały poniesione na docieplenie ścian zewnętrznych styropianem, siatkowanie, tynkowanie tynkiem silikonowym, zgodnie z wystawioną fakturą VAT. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostało rozpoczęte wiosną 2019 r. i zakończone jesienią 2019 r. (listopad). Płatności dokonano po zakończeniu prac w listopadzie 2019 r., w dniu wystawienia faktury VAT. W wyniku przeprowadzonej termomodernizacji budynek uzyskał lepszy współczynnik przenikania ciepła i zmniejszyło się zużycie węgla opałowego.

Wnioskodawca i Jego małżonka nie otrzymali żadnego dofinansowania, żaden z właścicieli nie składał żadnych wniosków o dofinansowanie. Wydatki, które Wnioskodawca chciałby odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, zostały udokumentowane fakturą VAT, wystawioną dla żony Wnioskodawcy przez podmiot będącym płatnikiem VAT. Kwota odliczenia nie przekroczy 53 000 zł. Wnioskodawca jest podatnikiem opłacającym podatek według skali podatkowej.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że aby Wnioskodawca mógł odliczyć od dochodu poniesione wydatki w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

  • Wnioskodawca musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
  • wydatki muszą być poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10;
  • poniesione wydatki powinny być udokumentowane fakturą (fakturami) wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, zawierającą w szczególności: dane identyfikujące Wnioskodawcę, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty;
  • przedsięwzięcie termomodernizacyjne powinno zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Należy podkreślić, że z przedmiotowej ulgi wynika bezspornie, że jeżeli podatnik chce skorzystać z ulgi, która jest jego uprawnieniem a nie obowiązkiem, musi spełnić wszystkie wymagane przepisami warunki. W analizowanej sprawie Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Tym samym ? skoro, warunkiem koniecznym zastosowania ulgi termomodernizacyjnej jest poniesienie wydatków (kosztów) na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przez właściciela (współwłaściciela) jednorodzinnego budynku mieszkalnego ? nie można uznać, że Wnioskodawca jest uprawniony do dokonania odliczenia od dochodu wydatków na docieplenie ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego, związanych z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym w zeznaniu podatkowym za 2019 r., ponieważ ww. przedsięwzięcie realizowane było w budynku będącym majątkiem odrębnym małżonki Wnioskodawcy. Ponadto, wystawienie faktury na małżonkę Wnioskodawcy, nawet w sytuacji poniesienia wydatku z majątku wspólnego małżonków, nie uprawnia Go do odliczenia poniesionych wydatków w ramach przedmiotowej ulgi?.

Reasumując należy uznać, że jednym z bezwzględnych warunków do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej jest posiadanie przez podatnika prawa własności budynku, w którym zostało zrealizowane przedsięwzięcie termomodernizacyjne. W przypadku, gdy podatnik nie jest właścicielem takiego budynku nie jest możliwe skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją