Serwis Doradztwa Podatkowego

Import towarów o niskiej wartości ? zmiany od 1 lipca 2021 r.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług (VAT) obowiązujące do 1 lipca 2021 r. przewidują zwolnienie z podatku VAT z tytułu importu od towarów o charakterze handlowym o wartości nieprzekraczającej 22 euro importowanych do Unii Europejskiej. Z dniem 1 lipca 2021 r. nastąpi uchylenie tego zwolnienia, co w konsekwencji będzie oznaczać, że wszystkie towary o charakterze handlowym importowane do UE z państwa trzeciego lub terytorium trzeciego będą podlegały podatkowi VAT niezależnie od ich wartości.

Zwolnienie z podatku VAT z tytułu importu towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro stanowi opracowany w 1983 r. środek upraszczający, wprowadzony aby uniknąć sytuacji, w których administracja celna i podmioty gospodarcze poświęcają zbyt dużo czasu na odprawę celną towarów o niskiej wartości. Wraz z dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego zwolnienie przekształciło się w kosztowną i rosnącą ulgę podatkową korzystną dla sprzedawców spoza Unii Europejskiej oraz powodującą przenoszenie przedsiębiorstw z UE do terytoriów lub państw trzecich. Zwolnienie stało się źródłem skarg ze strony unijnych przedsiębiorców, którzy uważali, że znajdują się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej wobec dostawców spoza Unii. Zwolnienie często stanowiło przedmiot nadużyć, w wyniku których wartość przesyłek była zaniżana, aby utrzymać się w ramach kwoty zwolnienia, co wskazuje, że straty w podatku VAT mogą być jeszcze wyższe.

Uchylenie art. 51 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przewidującego zwolnienie z podatku VAT stanowić będzie konsekwencję usunięcia zwolnienia dla importu towarów w małych przesyłkach o niskiej wartości przewidzianego w dyrektywie 2009/132/WE. Polski ustawodawca wyjaśnił, iż zmiana ma na celu uniknięcie zakłóceń pomiędzy dostawcami z Unii Europejskiej oraz spoza niej, a także zapobieganie uszczupleniom dochodów podatkowych. Przyjęte przez Polskę rozwiązanie ma przyczynić się do poprawy konkurencyjności przede wszystkim krajowych podatników prowadzących sprzedaż na terenie kraju, którzy ponosili ciężar podatku VAT, podczas gdy te same towary zakupione poza Unią Europejską korzystały ze zwolnienia z podatku VAT w większości państw członkowskich. Z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy wynika, że zwiększenie efektywności poboru VAT od towarów sprzedawanych przez przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej oraz likwidacja zwolnienia z podatku od importu przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro poprawi sytuację unijnych przedsiębiorców względem podmiotów z państw trzecich, poprzez skuteczniejsze zapewnianie równych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Od 1 lipca 2021 r. nadal obowiązywać będą zwolnienia z należności celnych dotyczące towarów o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro importowanych do Unii Europejskiej. Oznacza to, że wciąż nie trzeba płacić żadnych należności celnych za towary w przesyłce importowanej do Unii, jeżeli ich rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro (nie dotyczy to jednak produktów alkoholowych, perfum, wód toaletowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych).

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją