O firmie

Debata politycznych realistów w Alexandrinum

 

Pałac Alexandrinum staje się miejscem debat polskich realistów politycznych, niezwykle istotnym na mapie intelektualnej Polski.

 

W dniu 25 października br. W Pałacu Alexandrinum w Krubkach-Górkach odbyła się prezentacja najnowszej książki prof. Witolda Modzelewskiego „Polska – Rosja. Tom VIII. Reset na stulecie pokoju ryskiego?”, połączona z debatą na temat relacji polsko-rosyjskich z udziałem naukowców, ekspertów i dziennikarzy. Dodatkową okazją do spotkania był jubileusz 25-lecia założonego przez prof. Modzelewskiego Instytutu Studiów Podatkowych.

Pamiątkowy medal z okazji 25-lecia Instytutu Studiów Podatkowych.

 

W spotkaniu wziął udział m.in. ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew, badacze stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Stanisław Bieleń i prof. Andrzej Wierzbicki; znani także z łamów „Myśli Polskiej” prof. Adam Wielomski i Magdalena Wielomska; przewodniczący Stowarzyszenia Współpracy Polska-Rosja Jerzy Smoliński; prezes wydawnictwa „Wektory” Józef Białek; prorektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera Radosław Zagórski; a także przedstawiciele redakcji tygodnika „Przegląd” (Paweł Dybicz) oraz „Myśli Polskiej” (redaktor naczelny Jan Engelgard i Mateusz Piskorski).

 

Mateusz Piskorski zabiera głos w debacie.

 

Ważnym wstępem do dyskusji nie tylko nad kolejną książką prof. Modzelewskiego, ale również całokształtem stosunków polsko-rosyjskich było wystąpienie czołowego przedstawiciela polskiego realizmu w świecie nauki prof. Stanisława Bielenia. Warszawski uczony podkreślił, że stosunek władz w Warszawie do Moskwy jest wynikiem różnorakich fobii, uprzedzeń i uporczywego trzymania się doktryny prometejskiej. Problemem jest również brak postawienia właściwej diagnozy przez polskich decydentów, ich „patologiczna idiosynkrazja”. Prof. Bieleń zwrócił uwagę na zapomniane dziedzictwo wynikające z dorobku czołowych polskich realistów z nieodległej przeszłości: prof. Adama Bromkego i Stanisława Stommy.

 

Prof. Stanisław Bieleń podczas wykładu wprowadzającego.

 

Istotne wątki poruszył gospodarz spotkania prof. Witold Modzelewski, który zwrócił uwagę, że polska polityka zagraniczna polega w dużej mierze na przyjęciu tezy o bezalternatywności „sojuszu strategicznego” Polski ze Stanami Zjednoczonymi, przy czym za strategiczny alians ten uznaje tylko jedna, słabsza strona. Jest to myślenie szczególnie niebezpieczne w okresie głębokich przemian światowego ładu politycznego i gospodarczego, których jesteśmy świadkami.

 

Prof. Witold Modzelewski, organizator i gospodarz spotkania.

 

Paweł Dybicz podkreślił, że istotną przeszkodą dla normalizacji relacji polsko-rosyjskich są spory dotyczące interpretacji historii najnowszej. Zaapelował, by „historię pozostawić historykom”. Dość pesymistycznie zwrócił uwagę, że postawę doktrynalnie antyrosyjską zajmuje cały obóz postsolidarnościowy (POPiS), podziela ją również znaczna część tzw. młodej lewicy, a postawa Konfederacji jest niejednoznaczna.

 

Red. Paweł Dybicz, tygodnik “Przegląd”.

 

Pałac Alexandrinum staje się miejscem debat polskich realistów politycznych, niezwykle istotnym na mapie intelektualnej Polski. Dyrektor ds. Wydawnictw i Promocji Instytutu Studiów Podatkowych Andrzej Sarna zapowiedział na spotkaniu kolejne publikacje nie tylko samego prof. Modzelewskiego, ale również innych osób biorących udział w dyskusjach organizowanych w podwarszawskim pałacu.

 

Nagranie wystąpień i debaty dostępne jest tutaj.

 

Książka prof. Witolda Modzelewskiego „Polska – Rosja. Tom VIII. Reset na stulecie pokoju ryskiego?” dostępna jest w księgarni internetowej Instytutu Studiów Podatkowych: https://isp-modzelewski.pl/kategoria-produktu/ksiazki/

 

MP „Myśl Polska”

Skontaktuj się z naszą redakcją