Serwis Doradztwa Podatkowego

Katalog wydatków rozliczanych w ramach ulgi mieszkaniowej – interpretacja Ministra Finansów z dnia 13 października 2021 r.

Minister Finansów w dniu 13 października 2021 r. wydał interpretację ogólną w sprawie stosowania tzw. ulgi mieszkaniowej w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończeniem nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego. Interpretacja doprecyzowuje katalog wydatków, jakie podatnik może ponieść, aby pomniejszyć należny podatek.

Z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zatem w przypadku sprzedaży nieruchomości, o ile doszło do niej w okresie 5 lat od jej nabycia, pojawia się obowiązek uregulowania podatku. W art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. przewidziana została jednak tzw. ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie podatku należnego. Z ulgi można skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe np. na zakup innej nieruchomości czy jej remont. Wysokość ulgi mieszkaniowej zależy od nakładów, jakie zostaną spożytkowane na cele mieszkaniowe.

Minister Finansów w interpretacji wskazał, że w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. nie zostały zdefiniowane pojęcia remontu ani budowy, a ze względu na brak doprecyzowanych wydatków zaliczanych do tych pojęć, podczas oceny poniesionych wydatków pod kątem prawa do zastosowania zwolnienia, dotychczas posiłkowano się przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Ponadto z interpretacji wynika, że z uwagi na nieostry charakter pojęcia „własnych celów mieszkaniowych” należy uznać, że sam „cel mieszkaniowy” w danym budynku (lokalu) realizowany jest pośrednio dzięki możliwości zabezpieczenia i realizacji w nim podstawowych potrzeb życiowych człowieka. Projektując regulację w zakresie tzw. ulgi mieszkaniowej, prawodawca nie miał zatem na celu zawężenia katalogu wydatków mieszkaniowych wyłącznie do tych wydatków, które wiążą się z przygotowaniem budynku czy lokalu do tzw. „stanu surowego zamkniętego”. Własny cel mieszkaniowy polegać ma bowiem na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu), czyli normalnej ludzkiej egzystencji.

Z praktycznego punktu widzenia zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, zdaniem Ministra Finansów, polega również na realizacji prac remontowych i wykończeniowych, jakie obejmują swoim zakresem zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD), ponieważ realizacja potrzeb mieszkaniowych wiąże się z pozostałymi potrzebami egzystencjalnymi, jak np. możliwość przygotowywania posiłków. „Urządzenia, takie jak kuchenka gazowa, elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna lub ceramiczna, piekarnik, zmywarka, pralka, lodówka, czy okap kuchenny, można więc obecnie uznać za standardowe wyposażenie każdego budynku o funkcjach mieszkalnych, niezbędne do zabezpieczenia prawidłowej egzystencji człowieka. Urządzenia te w większości wymagają uwzględnienia w projekcie budowlanym ich planowanego rozmieszczenia oraz instalacji specjalnych przyłączy”. Z interpretacji ponadto wynika, że konieczność ponoszenia wydatków związanych z zakupem, montażem oraz instalacją oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych określają przepisy dotyczące oświetlenia światłem sztucznym pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Oprócz tego zapewnienie oświetlenia wiąże się z zapewnieniem prawidłowej funkcjonalności danego budynku (lokalu) i realizacją uzasadnionej potrzeby życiowej.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów do wydatków poniesionych przez podatnika na zakup i montaż zalicza się:

  1. kuchenki gazowe, elektryczne lub gazowo-elektryczne, płyty indukcyjne, płyty ceramiczne, piekarnik, zmywarkę, pralkę, lodówkę – w zabudowie lub wolnostojące,
  2. szafki stanowiące element mocowania umywalki, będącej kompletem z tą umywalką,
  3. oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne, w tym taśmy LED i oczka halogenowe, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  4. okapy kuchenne, w tym okap podszafkowy,
  5. meble, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonane na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  6. meble w zabudowie kuchennej, tj. zabudowa kuchenna „pod wymiar” i zabudowa kuchenna wolnostojąca.

Z interpretacji wynika, że powyższe wydatki mieszczą się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. a zatem mogą być rozliczane w ramach 3-letniej ulgi mieszkaniowej.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją