Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zmieni zasady rozliczania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości w spółkach nieruchomościowych, czego konsekwencją może stać się ograniczenie wartości kosztów podatkowych z tytułu odpisów.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym nie istnieje szczególna regulacja dotycząca zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez spółki nieruchomościowe. W związku z tym pomniejszanie przychodów podatkowych wskutek odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od nieruchomości spółek nieruchomościowych następuje na zasadach dotyczących innych środków trwałych, wyrażonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Od dnia 1 stycznia 2022 r. odpisy amortyzacyjne dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji – w roku podatkowym nie będą mogły być wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki. Oznacza to, że spółki nieruchomościowe będą mogły zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne jedynie do wysokości limitu ustalonego do celów rachunkowych. Oprócz tego w ramach ustawy z dnia 29 października 2021 r. wprowadzone zostaną zmiany dotyczące amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych, które swoim zakresem obejmą także spółki nieruchomościowe. Wskutek wprowadzonych w tej mierze zmian nieruchomości o charakterze mieszkalnym wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej nie będą podlegały amortyzacji. Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nieruchomości mieszkalnej z dniem 1 stycznia 2022 r, przestaną być kosztem uzyskania przychodów. Na uwagę zasługuje przy tym fakt, że nieruchomości mieszkalne wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej od dnia 1 stycznia 2022 r. nie będą ujmowane w ewidencji środków trwałych.
Ustawa z dnia 29 października br. została podpisana przez Prezydenta RP.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50