Serwis Doradztwa Podatkowego

Podmioty uprawnione do utworzenia funduszu na cele inwestycyjne – zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Fundusz na cele inwestycyjne umożliwiający rozliczanie kosztów wydatków inwestycyjnych jeszcze przed ich planowanym dokonaniem stanowi swego rodzaju alternatywę dla ryczałtu od dochodów spółek. Jest bowiem dostępny dla podobnego kręgu podmiotów jaki tworzą spółki spełniające wymogi stosowania tzw. estońskiego CIT, jednak przysługuje podatnikom rozliczającym podatek dochodowy od osób prawnych na zasadach ogólnych. Od 1 stycznia 2022r. przepisy dotyczące funduszu na cele inwestycyjne zostają zmodyfikowane w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa nowelizująca”). Nowelizacja wpływa rozszerzająco na krąg uprawnionych do utworzenia funduszu.

Należy przypomnieć, że przepisy normujące fundusz na cele inwestycyjne zostały wprowadzone do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej określanej jako: „ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”) ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Regulacje te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. i mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od tego dnia, przy czym rozliczenie w kosztach podatkowych odpisów dokonywanych na fundusz jest dobrowolne.

Na podstawie art. 15 ust. 1hb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do skorzystania z funduszu na cele inwestycyjne uprawnieni są podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 przedmiotowej ustawy, tj. mający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski oraz podlegający obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce, łącznie spełniający warunki dotyczące:

  • pochodzenia mniej niż 50% przychodów (łączne przychody z działalności) z: wierzytelności, z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, z części odsetkowej raty leasingowej, z poręczeń i gwarancji, z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, z transakcji z podmiotami powiązanymi (w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
  • zatrudnienia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osób w przeliczeniu na pełne etaty, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku, gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych – przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym;
  • ponoszenia miesięcznie wydatków w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz co najmniej 3 osób fizycznych zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę.

Tworzenie funduszu na cele inwestycyjne z zysku osiągniętego za rok poprzedzający rok podatkowy jest dostępne dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, prostych spółek akcyjnych, spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych, które dodatkowo spełniają łącznie warunki wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli m.in. udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami takich spółek są wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Jednocześnie spółka zamierzająca stosować regulacje dotyczące funduszu na cele inwestycyjne nie powinna posiadać udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosowanie funduszu na cele inwestycyjne jest dostępne jedynie dla podatników, którzy w okresie korzystania z funduszu nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości.

W wyniku zmian obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. możliwość stosowania funduszu na cele inwestycyjne będzie otwarta również dla spełniających wymienione wyżej warunki spółdzielni.

Ponadto w związku z uchyleniem ustawą nowelizującą pkt 1 ust. 1 w art. 28j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy chcący skorzystać z odpisów na fundusz na cele inwestycyjne od 1 stycznia 2022r. nie będą obowiązani weryfikować wysokości przychodów za poprzedni rok podatkowy. Zniesiony zostaje bowiem próg przychodowy odnoszący się do kwoty całkowitych przychodów podatnika, osiągniętych w poprzednim roku podatkowym w wysokości 100 mln zł rocznie.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją