Określając wysokość dochodu, w jego wysokości nie uwzględnia się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt objęcia udziałów w spółce.
Wartość majątku likwidowanej spółki stanowić będzie przychód podatkowy u wspólników w źródle przychodów „kapitały pieniężne”. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki.
Przy ustalaniu wartości przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ww. ustawy stosuje się odpowiednio przepisy art. 19, co wynika bezpośrednio z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że wartość majątku otrzymanego w naturze należy określić według jego wartości rynkowej, tj. wartości przyjętej na podstawie cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania.
Określając wysokość dochodu, w jego wysokości nie uwzględnia się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt objęcia udziałów w spółce. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) – jest wolna od podatku dochodowego.
Zwolnienie to sprawia, że obliczając podstawę opodatkowania, należy ustalić przychód z likwidacji oraz koszty objęcia przez wspólnika udziałów. Różnica pomiędzy wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki z o. o., a kosztem objęcia udziałów w likwidowanej spółce będzie podlegać opodatkowaniu. Kosztem objęcia udziałów jest kwota, którą wspólnik wpłacił tytułem objęcia udziałów. Dopłaty wspólników wniesione do Spółki nie będą wielkością wpływającą na obniżenie podstawy opodatkowania.
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy, wartość składników majątkowych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi przychód faktycznie uzyskany z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Od takiego dochodu – na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy – spółka jako płatnik pobiera zryczałtowany 19% podatek dochodowy od osób fizycznych.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129