W dniu 4 stycznia 2022 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB2-2.4015.122.2021.2.PB dotycząca podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką i lokalu garażowego
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wraz z ówczesną małżonką nabył nieruchomości składające się z lokalu mieszkalnego oraz lokalu garażowego (w udziałach 50/50% do odrębnych majątków). Powyższy zakup został sfinansowany z zaciągniętego kredytu w banku. Tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu na lokalu ustanowiono hipotekę kaucyjną w wysokości. Po półtora roku wspólnego zamieszkiwania w zakupionym lokalu współwłaścicielka wyprowadziła się i nie jest w związku z Wnioskodawcą. W związku z tym między byłymi małżonkami zostało ustalone, że w związku z faktem zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym Wnioskodawcy, była małżonka nie będzie ponosiła kosztów spłaty rat kredytowych. W ślad za takimi ustaleniami współwłaściciele ustalili, że zostanie zniesiona współwłasność nieruchomości w ten sposób, że była małżonka nieodpłatnie przeniesie swój udział na rzecz Wnioskodawcy użytkującego lokal. Wnioskodawca wskazał również, że 40% wartości hipoteki jest większą kwotą niż 40% udziału w lokalu mieszkalnym plus 50% udziału w lokalu garażowym.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy przyjmując w ramach zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego i garażowego, nieodpłatnie zbywany przez byłą żonę udział w nieruchomości, z jednoczesnym zastrzeżeniem samodzielnego zaspokojenia przez Wnioskodawcę zobowiązań z tytułu kredytu hipotecznego na nabycie przedmiotowego lokalu, Wnioskodawca zobowiązany będzie do odprowadzenia z tego tytułu podatku od spadków i darowizn?
Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż wysokość zobowiązania kredytowego i ustanowiona na nieruchomości hipoteka w wysokości znacznie przewyższającej wartość 50% udziału w nieruchomości, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
W przedmiotowej sprawie DKIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i wskazał, że „(…) skoro dokonana zostanie czynność prawna dotycząca zniesienia współwłasności nieruchomości, bez obowiązku spłat i dopłat, to czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podstawę opodatkowania należy ustalić zgodnie z art. 7 ust. 1 i 6 cyt. ustawy.
Ustanowiona na lokalu mieszkalnym hipoteka w wysokości proporcjonalnej do wielkości udziału przypadającego zbywcy (byłej żonie) przed zniesieniem współwłasności stanowić będzie obciążenie, które należy zaliczyć do długów i ciężarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy. Zatem wartość 40% udziału w lokalu mieszkalnym oraz wartość 50% udziału w lokalu garażowym, nabytych w drodze zniesienia współwłasności przez Wnioskodawcę, powinna być pomniejszona o 40% kwoty hipoteki.
Dla kwestii ustalenia podstawy opodatkowania nie ma znaczenia fakt przejęcia przez Wnioskodawcę kosztów spłaty rat kredytu oraz jaka kwota kredytu pozostała do spłacenia. Istotna jest kwota hipoteki, którą został obciążony opisany we wniosku lokal mieszkalny.
Zatem skoro w przedmiotowej sprawie – jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku – wartość hipoteki (przypadająca na nabywany udział w lokalu mieszkalnym) przekroczy wartość nabywanego udziału w tym lokalu (40%) oraz wartość udziału w lokalu garażowym (50%), to wówczas podstawa opodatkowania wyniesie zero. Tym samym nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu opisanego we wniosku zniesienia współwłasności”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76