W opublikowanym projekcie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy z dnia 15 marca 2022 r. przewidziano preferencję podatkową dla podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek. Preferencja ma obowiązywać od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
Projekt rozporządzenia zakłada zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów spółek od osiągniętego dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, osiągniętego w okresie od dnia 24 lutego do dnia 31 grudnia 2022 r., w wysokości odpowiadającej poniesionym kosztom wytworzenia lub cenie nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Zaniechanie poboru ryczałtu dotyczy darowizn przekazanych podmiotom, o których mowa w dodanym na mocy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022, poz. 583) przepisie art. 38w ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób tj.:
- organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
- jednostkom samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego.
Z projektu rozporządzenia wynika, że analogiczna zmiana ma zostać wprowadzona również w zakresie kosztów poniesionych z tytułu wykonania nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego na rzecz wskazanych podmiotów.
Z uzasadnienia projektu rozporządzenia wynika, że zaniechaniem poboru podatku od ryczałtu od dochodów spółek objęte mają zostać wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. podmiotów. Jednocześnie z uwagi na spodziewaną ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji faktycznej, w jakiej znalazł się dany uchodźca zaproponowano, aby nie określać ich rodzaju. Z treści uzasadnienia wynika ponadto, iż za pomoc humanitarną uznaje się np. zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, tj. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności czy sfinansowanie leczenia.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50