Niniejszym zachęcamy do skorzystania z przygotowanej przez Instytut Studiów Podatkowych instrukcji pt. „Obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od dnia 1 stycznia 2022 r.”. Instrukcja ta określa obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego, wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu, wynagrodzenia osób pełniących obowiązki społeczne lub obywatelskie, ze szczególnym uwzględnieniem zmian przyjętych ustawą z dnia 29 października 2021 r. w ramach rządowej strategii „Polski Ład”. 

            Przełom 2021/2022 roku przyniósł wiele istotnych zmian w zakresie prawa podatkowego; wiele z nich dotyczy płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Do najważniejszych wydarzeń bez wątpienia należy uchwalenie a następnie wejście w życie ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw[1]. Ustawa ta zawiera liczne zmiany mające bezpośrednie przełożenie na obowiązki pracodawców, będących płatnikami podatku dochodowego z tytułu przychodów osiąganych przez pracowników (w tym przychodów z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenia). Wymienić w tym względzie należy m.in. likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej, wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej, a także wprowadzenie zwolnień dla osób posiadających czworo dzieci, aktywnych zawodowo seniorów, oraz tzw. ulgę na powrót, wraz z odpowiadającymi im obowiązkami po stronie płatników.

            Uchwalenie ustawy w dniu 29 października 2021 r., a następnie podpisanie jej przez Prezydenta w dniu 17 listopada 2021 r. jedynie zapoczątkowało pewien proces, który trwa w dalszym ciągu, na który składa się z jednej strony próba prawidłowego odczytania przepisów i przyswojenia ich przez podatników, z drugiej zaś ciągłe poprawianie i uzupełnianie mechanizmów przyjętych z dniem 1 stycznia 2022 r. wyrażające się w kolejnych nowelizacjach i rozporządzeniach.

            Wyrazem wspomnianych tendencji jest m.in. przedstawiony przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy z dnia 12 kwietnia 2022 r.[2] Jest ona w dalszym ciągu procedowana w Sejmie. Wśród przyjętych przez Radę Ministrów rozwiązań znalazło się m.in:

– obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 proc. do 12 proc.;

– likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej;

– możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej;

– wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z 1,5 kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł (samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł);

– możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt;

– modyfikacja ulgi na zabytki.

Projekt stanowi tym samym dalszy ciąg procesu implementowania zmian przewidzianych w ramach „Polskiego Ładu”. Nic nie wskazuje jednak na to, by projekt ustawy z dnia 12 kwietnia 2022 r. miał być ostatnim aktem naprawiającym „Polski Ład”, więc płatnicy w zasadnie mogą się spodziewać kolejnych nowelizacji w ramach wspomnianego uzupełniania i naprawiania.

            W związku z implementacją rozwiązań podatkowych „Polskiego Ładu” obecny czas jawi się jako okres newralgiczny, w którym płatnicy powinni w sposób szczególny zwracać uwagę na wszelkie zmiany prawne, jak również bacznie śledzić pojawiające się oficjalne wypowiedzi i instrukcje Ministerstwa Finansów. Warto także na bieżąco przyglądać się jak funkcjonowanie nowych przepisów wygląda w praktyce i w jaki sposób jest stosowane przez organy podatkowe. W tym kontekście trudno sobie wyobrazić sytuację, w której można byłoby oprzeć rozliczenie podatku dochodowego wyłącznie na programach komputerowych – należy raczej wskazać, że nie sposób prawidłowo rozliczyć tego podatku opierając się wyłącznie na wspomnianych programach.

            Mamy więc nadzieję, że przygotowana przez ISP instrukcja pozwoli pracodawcom rozeznać się w labiryncie przepisów i projektowanych zmian legislacyjnych. Jednocześnie pragniemy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanych przez nas szkoleniach dotyczących również powyższych tematów.

 
Beata Sulecka
Specjalista ds. marketingu
tel. (22) 517 30 60, wew. 257
beata sulecka@isp-modzelewski.pl