Serwis Doradztwa Podatkowego

Zasady ogólne powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług

Zasada ogólna określona w art. 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Reguła ta jest stosowana z wieloma zastrzeżeniami, które jednak nie są przedmiotem niniejszego opracowania.

Przyjmowane częściowo usługi lub części dostawy towarów. Ustawodawca w przepisach regulujących ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego w omawianym podatku odnosi się także do sytuacji, w których usługa lub dostawa są przyjmowane częściowo. O wiele szerszy przedmiotowo zakres regulacji określono dla częściowego przyjmowania usług. Zgodnie z art. 19a ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy towarów przy czym ustawodawca określa wyłączenia – przepisu nie stosuje się do dostawy towarów, o których mowa w:

  • 7 ust. 1 pkt 2;
  • 7a ust. 1 i 2, dokonywanych na rzecz podatnika ułatwiającego dostawy towarów oraz przez tego podatnika.

Usługa świadczona w sposób ciągły. Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Zgodnie z art. 19a ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z zastrzeżeniem ust. 10a i 11. Przepis art. 19a ust. 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. dotyczy przypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania czynnego obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Zgodnie zaś z art. 19a ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w przypadku objęcia towarów procedurą: składowania celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego, tranzytu, wolnego obszaru celnego, jeżeli od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

Obowiązek podatkowy w przypadku małego podatnika. Mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

– po uprzednim zawiadomieniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej „metodą kasową”; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Oprócz ogólnych zasad powstania obowiązku podatkowego (i szczególnej metody, z której może skorzystać mały podatnik) ustawa z dnia 11 marca 2004 r. reguluje także powstanie tego obowiązku na zasadach innych niż ogólne (zob. art. 14 ust. 6, art. 20, art. 138f ustawy).

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją