Z dniem 1 stycznia 2022 r. w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiło się kilka nowych zwolnień, w tym zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 153 tej ustawy. Zwolnienie to jest szerzej znane jako „ulga dla czterodzietnych”. W związku z pojawieniem się nowej ulgi, pojawiły się także pytania o jej prawidłowe zastosowanie w odniesieniu do różnych sytuacji podatników.
Sytuacja taka może zaistnieć w przypadku gdy podatnicy mając wspólne dzieci mieszkają osobno. Warunkiem uwzględnienia dziecka w zwolnieniu dla osób posiadających czwórkę dzieci jest to, by dziecko małoletnie z taką osobą zamieszkiwało. Kryterium to będzie spełnione nawet wtedy gdy dziecko mieszkało w ciągu roku z danym rodzicem przez jeden dzień. Gdy dziecko nie będzie mieszkało z danym rodzicem przez ani jeden dzień w roku wtedy nawet przy spełnieniu wszystkich innych przesłanek, rodzic taki nie może uwzględnić takiego dziecka.
Na osobne rozważanie zasługuje kwestia uwzględnienia w art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. – przepis art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. się do tego przepisu odwołuje. Chodzi o to w jaki sposób prawidłowo uwzględnić ten przepis w zwolnieniu dla osób posiadających czworo dzieci. Sprawa w tym względzie nie jest jednoznaczna. O ile stosowanie przez dziecko względem osiąganych przez dziecko przychodów przepisów podatku liniowego wyłącza możliwość uwzględnienia tego dziecka w zwolnieniu, o tyle o wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja, w której jeden z rodziców osiąga przychody opodatkowane w tej formie.
W ocenie ISP w przypadku gdy jeden z małżonków stosuje opodatkowanie swoich przychodów w formie podatku liniowego, przepis art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 2022 r. nie powinien mieć wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia dla czterodzietnych przez drugiego z małżonków.
Rafał Johaniuk
Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych
rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 232