Serwis Doradztwa Podatkowego

Odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej i osobowej

Odpowiedzialność podatkowa w spółkach prawa handlowego jest zagadnieniem, z którym osoby prowadzące taką formę działalności gospodarczej spotykają się bardzo często w swojej praktyce gospodarczej. Z reguły do czasu wystąpienia problemów z płynnością finansową wiele osób nie zdaje sobie sprawy, kto i na jakich zasadach może taką odpowiedzialność ponosić. Wskazać należy, iż w spółkach cywilnych oraz spółkach osobowych osobami, które mogą ponieść odpowiedzialność podatkową są ich wspólnicy.

1. Kto ponosi odpowiedzialność podatkową w spółkach cywilnych i osobowych?

Zgodnie z art. 115 § 1. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: „ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r.”) wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki.

2. Za co odpowiada wspólnik?

Jak wskazuje § 2 art. 115 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. przepis § 1 stosuje się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem. Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po rozwiązaniu spółki, za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał po rozwiązaniu spółki, oraz za zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe po rozwiązaniu spółki, odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki. Zgodnie z art. 52 oraz art. 52a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. na równi z zaległością podatkową traktuje się także:

  • nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji, o których mowa w art. 73§2 O.p. (dotyczy to deklaracji podatku akcyzowego dla podatników podatku akcyzowego oraz deklaracji o wpłatach z zysku za rok obrotowy dla jednostek spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych), została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych,
  • zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy,
  • wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobranych nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej (art. 52a O.p.),

oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

 

Konrad Skreczko

konrad.skreczko@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją