Serwis Doradztwa Podatkowego

Obrót kryptowalutami w internecie to usługa pośrednictwa – wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2022 r.

W wyroku z dnia 4 sierpnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że obrót kryptowalutami za pośrednictwem internetu jest klasyfikowany jako pozostałe pośrednictwo pieniężne. W konsekwencji usługi te wyłączone są z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Bez znaczenia dla ustalenia charakteru usług jest fakt, że wynagrodzenie za takie świadczenie nie przybiera formy zapłaty prowizji lub innych opłat.

Przedmiot sporu pomiędzy podatnikiem a organami skarbowymi, który został rozstrzygnięty przez NSA w wyroku z dnia 4 sierpnia 2022 r., stanowiła forma opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut. Przedmiot działalności podatnika stanowiła sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (47.91.Z). Podatnik zajmował się sprzedażą krytpowalut. Podatnik chciał je opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%. Z kolei organy skarbowe wskazały na zasady ogólne, wynikające z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na wstępie należy wskazać, że przed dniem 13 lipca 2018 r. w polskim prawie nie funkcjonowała definicja kryptowaluty. Pojęcie to zostało po raz pierwszy zdefiniowane i weszło w życie na mocy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zgodnie z którą przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości. Obecnie kryptowaluty są klasyfikowane jako przychód z odpłatnego zbycia z kapitałów pieniężnych.

Zdaniem WSA w Bydgoszczy, organ I instancji prawidłowo ocenił, że skarżący prowadził działalność w zakresie handlu kryptowalutą, objętą symbolem 64.19.30.0 (pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej nie sklasyfikowane). W związku z tym, stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, momentem utraty przez skarżącego prawa do zryczałtowanego opodatkowania jest dzień uzyskania przychodów ze sprzedaży kryptowalut. A zatem uzyskane w roku 2017 przychody skarżący powinien opodatkować na zasadach ogólnych od dnia uzyskania przychodów wyłączonych od opodatkowania w formie zryczałtowanej.

NSA w wyroku z dnia 4 sierpnia 2022 r. oddalił skargę kasacyjną podatnika z dnia 21 lipca 2022 r. i potrzymał stanowisko zajęte przez WSA w Bydgoszczy. Zdaniem NSA przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym wyłączają z opodatkowania tą formą niektóre usługi i dotyczy to też rozpatrywanych usług finansowych. NSA odniósł się przy tym do przepisów prawa unijnego oraz wyroku TSUE w sprawie C 264/14. TSUE w przywołanym wyroku wskazał jak prawidłowo definiowany powinien być pewien rodzaj pieniędzy cyfrowych i że charakteryzuje się tzw. dwukierunkowym przepływem, za pomocą którego możliwe jest dokonywanie sprzedaży i zakupu bitcoinów zgodnie z kursami walut. Zdaniem TSUE waluta ta nie może być uznana za rzecz, a transakcje nie są dostawą towarów a świadczeniem usług w rozumieniu dyrektywy 2006/112/WE.

NSA wskazał, że dla ustalenia charakteru usług nie ma znaczenia fakt, że wynagrodzenie za takie świadczenie nie przybiera formy zapłaty prowizji lub poszczególnych opłat. Podatnik skorzystał ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie założenia, że dostawa kryptowalut stanowi usługę, a próbował inaczej ją sklasyfikować na gruncie podatku dochodowego. Zdaniem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na tle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż zakupionej kryptowaluty stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 tej ustawy.

Dla celów podatku od towarów i usług działalność w zakresie sprzedaży walut wirtualnych na mocy wyroku TSUE została zrównana ze sprzedażą pieniędzy, a w konsekwencji wynika z tego zmiana klasyfikacji statystycznej takiej działalności na pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19.Z). Przy czym jest ona wyłączona z możliwości korzystania z opodatkowania ryczałtem.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją