Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 38 zł za dobę podróży (do 27 lipca 2022 r. wynosiła 30 zł).
Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:
- jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
- mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
- od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,
- ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;
- jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
- do 8 godzin – przysługuje 50% diety,
- ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Ponadto dieta nie przysługuje:
- za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadkach, o których mowa w § 10;
- jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.
Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 25% diety;
- obiad – 50% diety;
- kolacja – 25% diety.
W przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie, powyższe zasady stosuje się odpowiednio.
Z uwagi na przyjęty powszechnie standard oferowania usług noclegowych łącznie ze śniadaniem zasadnym jest wprowadzenia obowiązku składania przez pracowników na fakturach dokumentujących usługi noclegowe oświadczenia, czy w ramach usługi było/ nie było zapewnione śniadanie. Podkreślić bowiem należy, że zapewnienie w ramach usługi noclegowej śniadania zobowiązuje do pomniejszenia wysokości diety o 25%, niezależnie nawet od tego, czy pracownik ze śniadania skorzystał. Śniadanie wliczone w cenę noclegu jest bowiem usługą świadczoną na rzecz pracownika przez hotel niezależnie od faktu jej wykorzystania. Brak uwzględnienia pomniejszenia diety w przypadku zapewnienia śniadania skutkuje nieprawidłowościami w rozliczeniach podatkowych.