Serwis Doradztwa Podatkowego

Skutki przewalutowania kredytu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 13 września 2022 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.395.2022.2.RS) stanął na stanowisku, iż nadwyżka środków na rachunku bankowym powstała wskutek przewalutowania na złotówki kredytu indeksowanego kursem CHF nie powoduje po stronie podatnika powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ potwierdził, iż przewalutowanie wiąże się jedynie ze zmianą waluty, w której zobowiązanie miało zostać uregulowane.

Z wnioskiem o interpretację, której dotyczyło pismo z dnia 13 września 2022 r. zwrócili się podatnicy, którzy w związku z zawartą ugodą do umowy o mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny w złotych indeksowany kursem CHF, dokonały zmiany waluty zadłużenia na walutę polską, w wyniku której przeprowadzono rozliczenie dotychczas spłaconych rat kredytu udzielonego na podstawie umowy na poczet kredytu w złotych. Po zmianie waluty kredytu, kwota spłaty dokonywana we frankach szwajcarskich (uwzględniająca kapitał oraz odsetki bankowe) została rozliczona w walucie polskiej tak, jakby od daty zawarcia umowy kredytowej stanowiła kredyt złotówkowy. Na skutek tej operacji technicznej wartość spłaconego dotychczas przez kredytobiorców kapitału oraz należnych od niego odsetek bankowych została rozliczona według kursu CHF z dnia dokonywania spłaty, z rozbiciem na kwotę kapitału oraz należnych na rzecz banku odsetek. Techniczna operacja polegająca na zmianie waluty zadłużenia pozwoliła jedynie na określenie kwoty kapitału i odsetek w CHF oraz w walucie polskiej. Z dokonanego przez bank rozliczenia spłaty zadłużenia wynika, że na kredycie złotowym powstała nadpłata stanowiąca sumę nadpłaconych przez kredytobiorców rat zadłużenia obejmujących zarówno kapitał, jak również zawarte w racie odsetki kapitałowe uiszczone według obowiązującego w dacie zapłaty harmonogramu. Tym samym kwota nadpłaty stanowiła nominalną sumę poszczególnych rat kredytu uiszczonych po dniu spłaty zadłużenia do dnia zawarcia ugody.

Dyrektor KIS stanął na stanowisku, iż otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo. Organ odniósł się również do konsekwencji podatkowych związanych z przewalutowaniem hipotecznego kredytu bankowego zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe podatnika (w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz indeksowanego do waluty obcej, np. frank szwajcarski) i wskazał, że przewalutowanie takiego kredytu nie powoduje, jak np. umorzenie wierzytelności z tytułu kredytu, definitywnego zredukowania zobowiązania wobec kredytodawcy. W przeciwieństwie do umorzenia, przewalutowanie kredytu hipotecznego nie powoduje po stronie podatnika powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podkreślił, że wskutek przewalutowania kredytu, zmianie uległa jedynie waluta, w której zobowiązanie miało być uregulowane. Dyrektor KIS stwierdził, że w tych okolicznościach bank nie jest uprawniony do wystawienia informacji PIT-11 na podstawie art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją