Serwis Doradztwa Podatkowego

Podatek akcyzowy jako KUP

Czy zapłacony przez podatnika podatek akcyzowy stanowi zawsze koszt uzyskania przychodu?

Przedmiotowa kwestia została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 kwietnia 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.81.2018.1.MM), w której to stwierdzono: „(…) warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), a więc bezzwrotny,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

(…) Wśród kosztów wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów, ujętym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, ustawodawca zawarł m.in. koszty związane z podatkiem akcyzowym. I tak, na mocy art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ubytków wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków.

Ustawodawca zatem w przypadku podatku akcyzowego objął wyłączeniem z kategorii kosztów podatkowych jedynie przypadek zapłaty podatku akcyzowego od nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ubytków wyrobów akcyzowych.

Posługując się zasadą wnioskowania a contrario można zatem stwierdzić, że na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych funkcjonuje zasada, zgodnie z którą podatek akcyzowy stanowi co do zasady koszt uzyskania przychodów podatnika, o ile spełnia wszystkie wskazane wyżej przesłanki uznania wydatku podatnika za koszt uzyskania przychodów.

Jednym z przytoczonych wyżej warunków uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego definitywność, tj. rzeczywiste i bezzwrotne poniesienie go przez podatnika”.

Reasumując należy stwierdzić, że podatek akcyzowy zapłacony przez podatnika co do zasady stanowi koszt uzyskania przychodu, oczywiście pod warunkiem, że wydatek spełnia wszystkie warunki do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu, wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (warunki te wskazano w treści przytoczonej powyżej interpretacji). Wyjątkiem jest akcyza, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., tj. akcyza zapłacona od ubytków wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od tego podatku – podatek akcyzowy zapłacony z tego tytułu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją