Serwis Doradztwa Podatkowego

Wydatki na usługę masażu dla pracowników, a prawo do odliczenia tych wydatków przez pracodawcę

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dniem 14 lutego 2023 r. wydał interpretację indywidualną 0111-KDIB1-3.4010.870.2022.2.ZK w zakresie zakwalifikowania wydatków ponoszonych na zakup usług fizjoterapeuty/masażysty dla pracowników, bieżących materiałów do gabinetu masażu oraz na bieżące jego utrzymanie jako pośrednie koszty podatkowe, ponoszone w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów mogących być zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka prowadząca działalność gospodarczą w branży informatycznej zatrudnia pracowników – głównie informatyków/programistów, którzy narażeni są na szkodliwe czynniki zdrowotne z uwagi na wielogodzinną pracę biurową przed monitorami komputerowymi bez zmiany pozycji ciała. Jako szkodliwe czynniki Spółka wskazała m.in. schorzenia związane z układem krążenia, wadami postawy (w tym schorzeniami kręgosłupa), znaczącym pogorszeniem się wzroku, jak również na wysoki poziom stresu związany z pracą pod presją czasu. Tym samym Spółka dla pracowników wdrożyła szereg programów, mających na celu ich aktywizację fizyczną, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego. W następstwie świadczeń dla pracowników Spółka ponosi wydatki z podziałem na następujące kategorie:

  1. Fizjoterapeuta/masażysta,
  2. Materiały do gabinetu masażu,
  3. Bieżące koszty utrzymania ww. gabinetu w proporcji do wynajmowanej powierzchni biurowo-użytkowej.

Dyrektor KIS odnosząc się do podstawowych zasad decydujących o uznaniu wydatku za koszt uzyskania przychodów wskazuje na treść art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.” Zatem zgodnie z powyższym przepisem Dyrektor KIS podkreśla, że: „kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.”, wskazując jednocześnie, że: „(…) o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.”

Końcowo Dyrektor KIS wskazuje, że wdrożone programy „mogą przyczynić się do zwiększenia osiąganych przez Spółkę przychodów, gdyż jej podstawowym „kapitałem” są właśnie pracownicy, którzy te przychody generują. Jedną z inicjatyw wdrożonych przez Wnioskodawcę w tym zakresie są zajęcia antystresowe i relaksacyjne, w tym masaże kręgosłupa.” Tym samym należy stwierdzi, że wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz swoich pracowników w postaci:

  1. Zakupu usług fizjoterapeuty/masażysty,
  2. Zakupu wskazanych materiałów do gabinetu masażu,
  3. Bieżącego utrzymania gabinetu fizjoterapeutycznego.
  • mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy jako koszty pośrednie.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją