Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. nie definiuje pojęcia „nowego produktu”. W tym zakresie można posiłkować się Objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia z 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania IP-BOX (akapit.3.3.) „Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczorozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.”
Stanowisko to potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 3 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.691.2022.1.MBD, w odpowiedzi na pytanie podatnika: „Czy przez pojęcie „nowego produktu” w rozumieniu art. 18ea ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć produkt wdrażany do produkcji w wyniku przeprowadzonych przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych, który posiada cechy nowości w skali firmy, czy też w skali rynku, na którym działa przedsiębiorca?” uznał, że „Zgodnie z art. 18ea ust. 3 u.p.d.o.p., przez produkcję próbną nowego produktu rozumie się etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych (…). Z powyższego przepisu wynika, że ulga dotycząca produkcji próbnej dotyczy nowego produktu, który powinien powstać w ramach prowadzonej przez podatnika działalności B+R. Jak z kolei, wynika z Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania IP-Box (akapit 33), na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. W związku z powyższym, wskazać należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy przez pojęcie „nowego produktu” w rozumieniu art. 18ea u.p.d.o.p., należy rozumieć produkt wdrażany do produkcji w wyniku przeprowadzonych przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych, który posiada cechy nowości w skali firmy, czy też w skali rynku, na którym działa przedsiębiorca, należy uznać za prawidłowe.”
W konsekwencji należy uznać, że za koszty produkcji próbnej nowych produktów, w rozumieniu art. 18ea ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., można uznać nowe znacząco ulepszone wersje produktów.
Mirosław Lewandowski
Konsultant podatkowy
miroslaw.lewandowski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 (wew. 143),
tel. 451 165 957