W dniu 24 marca 2023 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowana została ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 556), która wprowadza liczne zmiany m.in. w Kodeksie postępowania cywilnego, ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji czy też w Ordynacji podatkowej.
Jak wynika z zaprezentowanych zmian w niniejszej ustawie od 1 lipca br. odwołania od decyzji wydawanych przez naczelników urzędów celno-skarbowych będą rozpoznawane przez właściwych dyrektorów izb administracji skarbowych – dotychczas decyzje były rozpatrywane przez tych samych naczelników wydających zaskarżone decyzje.
Z końcem 2016 r. nastąpiła zmiana, zgodnie z którą funkcjonujące ówcześnie urzędy kontroli skarbowej stanowiące organy administracji skarbowej odpowiedzialne za prowadzenie kontroli skarbowych zostały zastąpione przez urzędy celno-skarbowe. Tym samym od 2017 r. kontrolę skarbową zastąpiono kontrolą celno-skarbową, co oznaczało, że odwołania od decyzji wydawanych przez naczelników urzędów celno-skarbowych były rozpatrywane przez te same organy.
Art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. wprowadza zmianę w art. 220 dodając § 3 w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w brzmieniu: „Właściwy do rozpatrzenia odwołania od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego jest dyrektor izby administracji skarbowej właściwy ze względu na siedzibę naczelnika urzędu celno-skarbowego, który wydał decyzję.” Jest to fundamentalna zmiana, która przywraca realną dwuinstancyjność w postępowaniach co należy z całą pewnością uznać za korzystne dla podatników. Potencjalnie zmiana ta będzie zwiększać szanse podatników na uzyskanie pozytywnych rozstrzygnięć przed organami podatkowymi.