Serwis Doradztwa Podatkowego

Korekta cen transferowych, a właściwy kurs waluty

W interpretacji indywidualnej z dnia 7 marca 2023 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.48.2023.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił w jaki sposób dla celów ustalenia wysokości przychodów podatkowych kwota wynikająca z wystawionej faktury korygującej powinna zostać przeliczona na złotówki.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka akcyjna będąca polskim rezydentem podatkowym pełni rolę podmiotu holdingowego świadcząc usługi m.in. w zakresie korzystania z technologii oraz usługi wsparcia dla spółek z Grupy Kapitałowej. Usługi są obecnie świadczone przez Spółkę na rzecz podmiotów będących spółkami powiązanymi w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mających swoje siedziby w Polsce, na Cyprze, w Brazylii, w Turcji, a w przyszłości również na rzecz podmiotów w Meksyku i Arabii Saudyjskiej.

Spółka ma wypracowany model rozliczenia ze spółkami z Grupy Kapitałowej, dzięki któremu zachowane są ceny rynkowe w transakcjach z podmiotami powiązanymi zapewniając jednocześnie prostotę oraz przejrzystość stosowanych rozliczeń. Biorąc pod uwagę przyjęty model rozliczania zdarzają się sytuacje, w wyniku których po wystawieniu faktury dokumentującej usługę wykonaną w danym okresie rozliczeniowym (wystawioną na podstawie prognoz), pojawiają się ostateczne dane mające wpływ na podstawę ustalenia wysokości wynagrodzenia Spółki (np. zmieni się wysokość EBIT odbiorcy usługi lub wysokość kosztów poniesionych przez kontrahenta Spółki). W następstwie powyższego wysokość wynagrodzenia przysługująca Spółce zgodnie z umową wymaga zmiany tj. zwiększeniu lub obniżeniu – w zależności od ostatecznych danych. W takich przypadkach wystawiane są faktury korygujące in plus bądź in minus w zależności od charakteru zaktualizowanych danych, wysokość przysługującego jej wynagrodzenia, tak aby odpowiadała regulacjom umownym. Należy zaznaczyć, że korekta wynagrodzenia nie wynika z błędu czy też omyłki żadnej ze stron transakcji.

W świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. korekta przychodu, co do zasady, powinna być dokonywana w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczynę korekty, czyli na bieżąco. Dodatkowo brak jest odpowiednich przepisów dotyczących zasad przeliczania przychodów wyrażonych w walutach obcych na złote w związku z korektą tych przychodów. Tym samym zgodnie z ogólną zasadą, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W ocenie Dyrektora KIS dla celów ustalenia wysokości przychodów podatkowych, Spółka będzie uprawniona do przeliczenia kwoty wynikającej z wystawionej faktury korygującej na złotówki z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez NBP przyjętego do przeliczenia faktury pierwotnej, tj. według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu z Faktury pierwotnej.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją