Serwis Doradztwa Podatkowego

W jakich przypadkach odsetki stanowią przychody podatkowe u uczestników cash poolingu?

Odsetki otrzymane przez uczestników umów cash poolingu, udostępniających swoje środki pieniężne innym podmiotom, stronom takich umów, stanowią przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w dacie faktycznego otrzymania.

Odsetki otrzymane przez uczestników umów cash poolingu, udostępniających swoje środki pieniężne innym podmiotom, stronom takich umów, stanowią przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w dacie faktycznego otrzymania (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Tak też m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.623.2022.1.MZA): „Zgodnie z przepisami ustawy o CIT odsetki stanowią przychód na zasadzie kasowej, czyli podlegają opodatkowaniu z chwilą ich otrzymania. Art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT wskazuje, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Wobec powyższych artykułów stwierdzić należy, że otrzymane odsetki stanowią przychód podatkowy. W ramach cash poolingu oznacza to, że przychód podatkowy będą stanowiły odsetki, które zostaną faktycznie wypłacone w związku z uczestnictwem Wnioskodawcy w Systemie. Oznacza to, że odsetki będą podlegały opodatkowaniu w momencie faktycznego wpływu odsetek na rachunek Spółki.”

Podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.139.2022.3.DP): „Tym samym, faktycznie otrzymane lub zapłacone odsetki należy zaklasyfikować do przychodów lub kosztów podatkowych na zasadzie kasowej. Odsetki, którymi Wnioskodawca jest obciążony na podstawie Umowy, stanowić będą dla niego koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego w momencie obciążenia jego rachunku. Natomiast, otrzymane w ramach cash poolingu odsetki będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie uznania jego rachunku.”

Zwrócona wartość nominalna środków pieniężnych nie stanowi dla uczestników je udostępniających przychodu podatkowego. Powyższa kwalifikacja podatkowa otrzymanych odsetek jest tożsama zarówno w przypadku cash poolingu, jak i pożyczki.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją