Serwis Doradztwa Podatkowego

Przedawnienie w aspekcie podatku od spadków i darowizn

Zgodnie z art. 68 § 1–2 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeżeli decyzja je ustalająca została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Jeżeli natomiast podatnik:

  • nie złożył deklaracji (SD-3) w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego lub
  • w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,

zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku podatku od nabycia spadku zobowiązanie podatkowe powstaje w dniu doręczenia spadkobiercy decyzji naczelnika urzędu skarbowego ustalającej wysokość podatku. Jeżeli spadkobierca nie złoży deklaracji SD-3 do urzędu skarbowego, wskazując wartość nabytego spadku, to zobowiązanie przedawnia się po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zatem okres przedawnienia liczony jest od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy. Kluczowe staje się więc ustalenie, kiedy ów obowiązek pojawia się w przypadku dziedziczenia.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje z chwilą przyjęcia spadku.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją