Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 21 września 2023 r. wydał ważną interpretację w sprawie oceny skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży domu jednorodzinnego (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB).
Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która razem z mężem planuje zakup domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej. Małżeństwo ma rozdzielność majątkową (intercyzę). Ze względu na intercyzę, dom będzie kupiony na udziały. Małżonek był wcześniej właścicielem innej nieruchomości (mieszkania), natomiast małżonka nigdy nie posiadała udziałów w żadnej nieruchomości.
W powyższym stanie faktycznym podatniczka zwróciła się do organu z pytaniem czy w tej sytuacji będzie musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od swoich udziałów w nieruchomości. Podatniczka uważa, że będzie zwolniona z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od swoich udziałów, ponieważ nie miała wcześniej udziałów w żadnej nieruchomości, a z racji intercyzy dom nie będzie nabyty do wspólnego majątku małżeńskiego i tylko udziały męża powinny być opodatkowane.
W art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarty został zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy stawka podatku wynosi od umowy sprzedaży nieruchomości – 2%. Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
Z kolei w myśl art. 9 pkt 17 ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Organ wskazał, że w świetle powyższych przepisów decydujący jest fakt, iż jeden z małżonków był już właścicielem innej nieruchomości (mieszkania). W konsekwencji do umowy sprzedaży domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej nie znajdzie zastosowania przepis art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Warunkiem do skorzystania z tego zwolnienia w przedmiotowej sprawie – gdy dom jednorodzinny nabywany jest na współwłasność – jest to, żeby żaden z małżonków nie posiadał wcześniej nieruchomości lub udziału w niej, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50