Usługę budowlaną uważa się za wykonaną, gdy dokonany zostanie jej odbiór protokołem odbioru. W tej dacie powstaje przychód należny.
Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Tak stanowi art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Za przychód podatkowy można uznać wyłącznie przysporzenie majątkowe o trwałym charakterze, na co wskazano – w kontekście robót budowlanych – m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 marca 2008 r. nr IPPB5/423-418/10-2/PS. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej.
Dla usług budowlanych ustawodawca nie określił odrębnych zasad ustalania momentu powstania przychodu. Oznacza to, że datę powstania przychodu z usług budowlanych należy określić w oparciu o to, które z wymienionych wcześniej zdarzeń nastąpiło najwcześniej. Usługę budowlaną uważa się za wykonaną, gdy dokonany zostanie jej odbiór protokołem odbioru.
W tej dacie również powstaje przychód podatkowy z tytułu wykonanej usługi (zakładając, że wcześniej nie została wystawiona faktura i nie została uregulowana należność). Tak wynika np. z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS: z dnia 1 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.475.2018.2.AW oraz z dnia 31 sierpnia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.455.2020.2.JŚ (wydanej na gruncie PIT). W drugiej z tych interpretacji wskazano: „(…) skoro umowa o świadczenie usługi, którą Wnioskodawca zamierza zawrzeć z podmiotem zlecającym wykonanie usługi, zawierać będzie zapis dotyczący sposobu realizacji inwestycji, harmonogram prac oraz warunków odbioru poszczególnych etapów wykonanych robót oraz z umowy tej będzie wynikać, że rozliczenie inwestycji następować będzie w określonych etapach, których wykonanie będzie potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, to w dacie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego powstanie przychód. (…)”
Analogiczne stanowisko wyraziło Ministerstwo Finansów w piśmie przesłanym do naszego Wydawnictwa w dniu 26 czerwca 2014 r., wyjaśniając, że: „(…) Moment wykonania usługi w przypadku usług budowlanych określa się na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie. Jednym z takich dokumentów może być protokół zdawczo-odbiorczy, w którym inwestor m.in. potwierdza wykonanie przez wykonawcę uzgodnionych wcześniej prac. (…)”
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129