W dniu 8 stycznia 2024 r. DKIS wydał interpretację indywidualna sygn. 01114-KDIP2-1.4010.609.2023.3.KW w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na szkolenia współpracowników.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest także czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej świadczącej usługi w obszarze IT (marketingu internetowego). Spółka pełni rolę podmiotu holdingowego. Wnioskodawca świadczy również usługi m.in. w zakresie korzystania z Technologii oraz usługi wsparcia dla spółek z Grupy Kapitałowej.
Z uwagi na skalę międzynarodowej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, jak również specyfikę sektora IT, Spółka podejmuje szereg działań mających na celu m.in. poznanie oraz lepsze zrozumienie branży, w której działa. Jednym z takich działań jest udział współpracowników Wnioskodawcy – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi na rzecz Spółki w trybie business-to-business, tzw. „B2B”, w szkoleniach/kursach, które można podzielić na następujące typy:
- szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki;
- szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które są często niezbędne we współpracy ze Spółką;
Celem Szkoleń jest zwiększenie kompetencji Współpracownika Spółki, ulepszenie jakości świadczonych przez niego usług oraz motywowanie Współpracownika Wnioskodawcy do bardziej efektywnej/wydajnej pracy na rzecz Spółki. Szkolenia są również niezbędne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zlecenia (usług) dla Spółki.
Szkolenia są finansowane przez Spółkę w następujący sposób – Współpracownik dokonuje samodzielnie zakupu Szkolenia, a następnie Spółka na podstawie przedstawionych dowodów dokonuje zwrotu równowartości takiego szkolenia. Sfinansowanie szkoleń wiąże się z koniecznością przekazania dowodu uiszczenia wpłaty za szkolenie oraz dowodu potwierdzającego zakup usługi szkoleniowej Spółce. W ten sposób, Współpracownik jest zobowiązany, do udowodnienia w sposób pośredni, że uczestniczył w danym szkoleniu oraz że dokonał za nie zapłaty. Współpracownik nie jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych warunków, prócz opisanych powyżej, aby Szkolenie zostało sfinansowane przez Spółkę. Model stosowany przez Spółkę nie przewiduje sytuacji, w których Współpracownik byłby zobowiązany do zwrotu poniesionych kosztów Szkoleń. Weryfikacja zdobytych w drodze Szkolenia umiejętności odbywa się poprzez realizację przez Współpracownika codziennych zadań wykonywanych na rzecz Spółki.
Wszyscy Współpracownicy mają możliwość brać udział w Szkoleniach po zawarciu umowy o świadczenie usług ze Spółką, w sytuacji, gdy szkolenia będą miały związek z zakresem świadczonych przez nich usług (również w rozumieniu ogólnego rozwoju pożądanych kompetencji, niezbędnych do współpracy ze Spółką). Spółka umożliwia udział w szkoleniach weryfikując, czy szkolenie ma związek z zakresem świadczonych przez Współpracownika usług – Współpracownik wypełnia wniosek o finansowanie szkolenia określając rodzaj (przedmiot/temat) szkolenia, podając nazwę podmiotu prowadzącego szkolenie oraz określając koszt szkolenia.
W ocenie Wnioskodawcy, pomiędzy wydatkami na Szkolenie, a przychodem Spółki istnieje wyraźny związek przyczynowo-skutkowy. Szkolenia związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika pozwalają na podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników w zakresie wykonywanych zadań. W związku z tym, Współpracownicy nabywając konkretną wiedzę mogą zwiększać profesjonalizm swoich usług, przyczyniając się tym samym do zwiększenia (osiągnięcia) przychodu Spółki (poprzez udział w nowych projektach, na który to udział pozwala im zdobyta wiedza) oraz ograniczenia kosztów. Jednocześnie, finansowanie kosztów szkoleń stanowi standard/praktykę w branży, w której działa Spółka, której brak wdrożenia w Spółce skutkowałby ryzykiem zakończenia współpracy przez aktualnych Współpracowników i trudności w pozyskaniu nowych.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy w związku z ponoszeniem wydatków na Szkolenia Współpracowników, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, koszty te będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
W ocenie Wnioskodawcy, w związku z ponoszeniem wydatków na szkolenie współpracowników, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, koszty te będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów.
DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i podkreślił, że „(…) dokonując zatem oceny charakteru wydatków poniesionych przez Państwa w związku ze szkoleniami, z których korzystają Współpracownicy, biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, stwierdzić należy, że wydatki dotyczące szkoleń stanowić mogą dla Państwa koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ jak wynika z opisu sprawy, działają Państwo na rynku IT, który podlega ciągłym zmianom technologicznym w związku z czym zachodzi konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy, poznawania nowych technologii i rozwiązań. Dzięki dysponowaniu odpowiednią wiedzą przez Współpracowników Spółka jest w stanie realizować stawiane jej zadania.
Ponadto z informacji zawartych we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że istnieje wyraźny związek przyczynowo – skutkowy między wydatkami na Szkolenia a przychodem Spółki. Szkolenia, które są bezpośrednio związane z zakresem usług świadczonych przez Współpracownika na rzecz Spółki wpływają przede wszystkim na wyraźny wzrost jakości konkretnych usług świadczonych na Państwa rzecz np. usług prawnych, usług związanych z zarządzeniem projektami, usług i kompetencji sprzedażowych, co w konsekwencji, jako sekwencja wielu zdarzeń wpływa na wzrost przychodów osiąganych z prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Współpracownik, który rozwija i doskonali swoje umiejętności i uczestniczy w profesjonalnych Szkoleniach, pozwala usprawnić pracę konkretnie określonego działu Spółki. Współpracownik lepiej przygotowany do świadczenia usług na rzecz Spółki potrafi m.in. znaleźć niepoprawnie działające obszary Spółki i dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnością potrafi zidentyfikować kierunek potrzebnych zmian mających wpływ na usprawnienie tego obszaru. W rezultacie, Spółka jest w stanie zwiększać poziom sprzedaży świadczonych przez siebie usług
Co więcej poprawa w obszarze umiejętności miękkich, takich jak komunikacja i rozwiązywanie problemów, może zwiększyć pewność siebie uczestników takich Szkoleń, co bezpośrednio wpływa pozytywnie na wykonywane przez nich zadania stanowiących element świadczonych przez nich usług. Szkolenia miękkie często mają długofalowy wpływ, pomagając uczestnikom rozwijać się i doskonalić.
Wobec powyższego, wskazać należy, że wydatki, o których mowa we wniosku, poniesione na szkolenia, z których korzystają Współpracownicy, mogą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodu, jeżeli w istocie nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez Współpracowników”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76