W ramach programów motywacyjnych pracownicy mogą otrzymywać od swoich pracodawców lub innych spółek z grupy akcje spółki. W takim przypadku pojawia się pytanie czy przychód podatkowy powstaje już w dacie otrzymania RSU, nabycia akcji, czy dopiero w momencie ich sprzedaży.
Ustawa o PIT określa pewne szczególne warunki, kiedy podatnik rozpoznaje przychód nie w momencie nabycia akcji, lecz dopiero w momencie ich sprzedaży. A mianowicie jeżeli w wyniku realizacji programu motywacyjnego utworzonego przez:
1) spółkę akcyjną, od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13,
2) spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości w stosunku do spółki, od której podatnik uzyskuje świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13
– podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej, przychód z tego tytułu powstaje w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.
Przychód ze zbycia akcji pracowniczych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, który podlega samodzielnemu rozliczeniu przez pracownika w rocznej deklaracji PIT-38 składanej w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie powinien zostać wpłacony do urzędu skarbowego wynikający z zeznania podatek.
Należy jednak wskazać, że odroczenie obowiązku podatkowego do momentu sprzedaży akcji może mieć miejsce wyłącznie w przypadku, gdy akcje są otrzymywane w ramach programu motywacyjnego. Ustawa o PIT zawiera legalną definicję tego pojęcia.