Serwis Doradztwa Podatkowego

Jakie wydatki na utrzymanie mieszkania może odliczyć przedsiębiorca, który prowadzi firmę w domu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 marca 2024 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.41.2024.1.KP przedstawił stanowisko w zakresie możliwości wliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów użytkowania biura tj. rachunków za prąd, gaz (ogrzewanie), podatek od nieruchomości, abonament za internet stacjonarny – w proporcji pomieszczeń wykorzystywanych na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz kosztów odsetek od kredytu hipotecznego w tej samej proporcji.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się podatnik prowadzący kancelarię adwokacką w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zakupił segment w domu szeregowym, w którym jedno z pomieszczeń będzie przeznaczone na cele prowadzenia działalności gospodarcze, gdzie podatnik będzie wykonywał prace w związku z zawartymi kontraktami (home office). Dom po oddaniu do użytkowania będzie lokalem mieszkalnym. Wnioskodawca będzie ponosił koszty związane z biurem: za prąd, gaz (ogrzewanie), podatek od nieruchomości, abonament za internet stacjonarny. Dodatkowo, wnioskodawca nabył nieruchomość za środki z kredytu hipotecznego przeznaczonego na jego zakup oraz remont wszystkich pomieszczeń włącznie z pomieszczeniami, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Od kredytu hipotecznego wnioskodawca płaci odsetki. Nieruchomość nie została zakupiona w ramach prowadzonej działalności oraz nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Na cele działalności gospodarczej będą wykorzystywane dwa pomieszczenia: biurowe o określonej powierzchni oraz garaż wykorzystywany do przechowywania samochodu służbowego wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Organ zgodził się z podatnikiem i stwierdził, że w przypadku wykorzystywania w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej pomieszczeń w lokalu mieszkalnym, pomiędzy wydatkami związanymi z użytkowaniem tego lokalu oraz finansowaniem jego zakupu i wykończenia (odsetki od kredytu) a prowadzoną działalnością istnieje związek przyczynowo-skutkowy, dlatego też koszty te mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w działalności wnioskodawcy.

W odniesieniu do wskazanej przez wnioskodawcę proporcji określającej stosunek wykorzystywania powierzchni nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej w odniesieniu do całej powierzchni tej nieruchomości Organ wskazał, że nie dokonuje weryfikacji i oceny prawidłowości tego wyliczenia, ponieważ interpretacji indywidualnej podlegają wyłącznie przepisy prawa podatkowego.

Niemniej jednak zgodnie z orzecznictwem, jeżeli część lokalu mieszkalnego jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to w takim zakresie (proporcji) związane z jego eksploatacją wydatki wskazane w stanie faktycznym mogą stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy ustaleniu wysokości kosztów uzyskania przychodów podlegających odliczeniu należy ustalić, jaka kwota z tych wydatków dotyczy części lokalu mieszkalnego przypadającej na działalność gospodarczą.

Podsumowując, Organ uznał, że koszty za prąd, gaz (ogrzewanie), podatek od nieruchomości, abonament za internet – proporcjonalnie do powierzchni Nieruchomości wykorzystywanej na cele prowadzonej działalności gospodarczej – będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, Organ wyjaśnił, że dopiero zapłacenie odsetek od kredytu (pożyczki) daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, o ile odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji. W konsekwencji, odsetki są kosztem podatkowym, jeśli spełniają następujące przesłanki:

  • są faktycznie zapłacone,
  • pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,
  • nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Aby prawidłowo rozliczyć koszty uzyskania przychodów, istotny jest moment poniesienia przez podatnika wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu (pożyczki).

Organ uznał, ze skoro nieruchomość będzie w części wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jej zakup i remont – w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej – mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją