Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy spółka będąca wydzierżawiającym swoje przedsiębiorstwo jest spółką nieruchomościową?

Wobec braku spełnienia jednego z warunków ustawowych, spółka będąca wydzierżawiającym swoje przedsiębiorstwo nie jest spółką nieruchomościową.

Pojęcia najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu nie zostały zdefiniowane w powołanej ustawie. Wobec braku w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych powyższych definicji należy odwołać się do definicji legalnych znajdujących się w ustawie Kodeks cywilny. Zgodnie z wypracowanym stanowiskiem organów podatkowych oraz sądów administracyjnych (m.in. w zakresie stosowania art. 15e ust. 1 pkt 1 oraz art. 21 ust. 1 tej ustawy, uznaje się, że:

  1. pojęcie świadczeń o podobnym charakterze należy odnosić do świadczeń w nim wymienionych, a więc będą to świadczenia podobne, a nie wszelkie świadczenia o charakterze niematerialnym (por. wyroki WSA w Warszawie z 20 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1695/14 oraz z 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1758/14 , czy też wyrok WSA w Łodzi z 18 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 540/16 );
  2. za świadczenia o podobnym charakterze należy uznać świadczenia równorzędne pod względem prawnym do wymienionych w ustawie. Oznacza to, że aby dane świadczenie można było zakwalifikować do katalogu „świadczeń o podobnym charakterze”, winno ono spełnić takie same przesłanki, albo winny wynikać z niego takie same prawa i obowiązki dla stron (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 października 2016 r., Znak: IPPB5/4510-751/16-2/MK ).

Z literalnej wykładni przepisu art. 4a pkt 35 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przychody podatkowe mają wynikać z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości. Dzierżawa przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego nie stanowi dzierżawy nieruchomości, choć te mogą być jego istotnym elementem.

W ocenie autora, dzierżawa przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego nie jest usługą o charakterze kompleksowym, o którym mowa w powyższej odpowiedzi. Ponadto, dzierżawa przedsiębiorstwa nie jest umową o podobnym charakterze do umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu.

Podsumowując, wobec braku spełnienia jednego z warunków ustawowych, spółka będąca wydzierżawiającym swoje przedsiębiorstwo nie jest spółką nieruchomościową.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją