Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy wydatki na studia mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 17 kwietnia 2024 r. o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.168.2024.1.WS przedstawił swoje stanowisko w przedmiocie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia z zakresu marketingu i sprzedaży przedsiębiorcy, który prowadzi działalność w zakresie sprzedaży internetowej.

Interpretacja została wydana na wniosek podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i obecnie nie uzyskuje przychodów z innych form zatrudnienia. Głównym przedmiotem jego działalności jest sprzedaż internetowa. W ramach działań sprzedażowych i marketingowych prowadzi 3 kanały komunikacji z klientem, jakimi są strona internetowa, profil firmy na medium społecznościowym oraz profil firmy na medium społecznościowym. Podatnik rozpoczął studia magisterskie „Marketing i sprzedaż”. Podatnik wskazał, że studia w dużym stopniu pomogą mu w lepszym zrozumieniu mechanizmów rynkowych, sprzedaży, marketingu, jak i w prowadzeniu sklepu internetowego.

Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem czy wydatki, które będzie ponosił z tytułu studiów magisterskich będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik wskazał, że studia są ściśle związane z zakresem prowadzonej przez niego działalności. Zdobyta wiedza przełoży się na świadczenie usług na wyższym poziomie i w konsekwencji będzie miała odzwierciedlenie w powstawaniu lub wzroście przychodu – zatem wpłynie pozytywnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu. Zdaniem podatnika wydatki na czesne, podręczniki oraz koszty dojazdów poniesione w związku ze studiami mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Podatnik wskazał, że zdobyta podczas studiów wiedza na temat prowadzenia działań marketingowych, jak i samej sprzedaży pomoże firmie zwiększyć, polepszyć wyniki przez nią osiągane, a w rezultacie pozwolić na rozwój i wpłynąć pozytywnie na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodu. Cały proces sprzedaży od momentu pomysłu na reklamę, realizacji i końcowego pozyskania klientów i kompletowania ich zamówień podatnik wykonuje samodzielnie.

Organ wskazał, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów magisterskich (czesne oraz wydatki związane z dojazdem, podręcznikami i zeszytami) nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Do stwierdzenia, czy poniesione wydatki na studia magisterskie (czesne oraz wydatki związane z dojazdem, podręcznikami i zeszytami) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie, czy są one potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej, mają związek z tą działalnością oraz czy też może służą one tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, które co do zasady mają charakter osobisty.

Zdaniem organu jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, należy uznać wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W interpretacji podkreślono, że istotny w tej sprawie jest fakt, że wydatki podatnik będzie ponosił w roku podatkowym, w którym istnieje już źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Organ wskazał, że ponoszone przez podatnika wydatki z tytułu studiów magisterskich (czesne oraz wydatki związane z dojazdem, podręcznikami i zeszytami) będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Kierunek studiów związany jest bowiem z całokształtem działalności podatnika i przyczynia się do osiągania wyższych przychodów (interpretacja indywidualna z 17 kwietnia 2024 r. o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.168.2024.1.WS).

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją