Dostawa gruntu będzie opodatkowana stawką właściwą dla budowli lub budynków, wówczas gdy dochodzi jednocześnie do przeniesienia własności budynku czy budowli. Kwestia przeznaczenia do rozbiórki zabudowań w kontekście rozumienia terenu zabudowanego na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. budzić może pewne wątpliwości.
Dostawa gruntu będzie opodatkowana stawką właściwą dla budowli lub budynków, wówczas gdy dochodzi jednocześnie do przeniesienia własności budynku czy budowli. Wysokość opodatkowania dostawy gruntu zależy od ustalenia, czy przedmiotem dostawy będzie grunt zabudowany.
Bezspornym jest, że dostawa gruntu będzie opodatkowana stawką właściwą dla budowli lub budynków, wówczas gdy dochodzi jednocześnie do przeniesienia własności budynku czy budowli. Wysokość opodatkowania dostawy gruntu zależy od ustalenia, czy przedmiotem dostawy będzie grunt zabudowany (art. 29a ust. 8, art. 43 ust. 1 pkt 10, 10a ustawy o VAT).
Każdorazowo jednak należy rozważać czy można uznać zabudowanie w złym stanie technicznym za stanowiące budynek lub budowlę. Kwestia przeznaczenia do rozbiórki w kontekście rozumienia terenu zabudowanego budzi bowiem wątpliwości. Przykładowo w wyroku z 19 listopada 2009 r., (…), C-461/08, EU:C:2009:722, pkt 39, 40, 44, Trybunał zakwalifikował dostawę nieruchomości oraz rozbiórkę istniejącego budynku jako jedną transakcję dotyczącą terenu niezabudowanego. Trybunał stwierdził, że zwolnieniem z podatku VAT przewidzianym dla dostaw gruntu zabudowanego istniejącymi budynkami nie jest objęta dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą. Transakcje dostawy i rozbiórki stanowią bowiem dla celów VAT transakcję jednolitą, mającą na celu dostawę niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki.
Z kolei w piśmie z dnia 11 grudnia 2023 r. sygn. akt 0114-KDIP1-3.4012.540.2023.2.KP Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał:
(…) Należy podkreślić, że dopóki dany obiekt budowlany spełnia przesłanki do uznania go za budynek, czy też budowlę, teren na którym jest on usytuowany, jest terenem zabudowanym. Dopiero jeśli na skutek podjętych prac rozbiórkowych przestanie on spełniać kryteria przewidziane dla budynku lub budowli, teren na którym taki obiekt się uprzednio znajdował, staje się gruntem niezabudowanym.
Zatem, w opisanej sprawie istotne jest czy rozbiórka obiektów znajdujących się na opisanej Działce została rozpoczęta przed planowaną dostawą (…).
Orzecznictwo nie jest jednolite co do oceny charakteru gruntu dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.