Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 12 kwietnia 2024 r. wydał interpretację o sygn. 0115-KDIT3.4011.184.2024.2.MJ w przedmiocie ustalenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która odziedziczyła po swoim mężu prawo własności, stanowiącej niezabudowane działki. Nabyte w drodze spadku nieruchomości położone objęte są planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą Rady Gminy, zgodnie z którym część działek przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, jedna działka przeznaczona jest pod drogę wewnętrzną a ostatnia działka przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną i drogę wewnętrzną. Poza podziałem działek podatniczka w żaden sposób nie wykorzystywała ich do działalności gospodarczej, nie uzyskiwała z nich pożytków ani nie poczyniła na nich żadnych inwestycji, działki nie zostały ogrodzone, uzbrojone, nie wystąpiono o podłączenie do kanalizacji, energii, gazu itp. itd. Nieruchomość nie była również nigdy przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze. Nigdy nie nabywała ona innych nieruchomości w celu ich sprzedaży. Źródłem utrzymania podatniczki jest emerytura. Środki uzyskane w przeszłości ze sprzedaży działek zostały przeznaczone na potrzeby osobiste, natomiast środki uzyskane w przyszłości ze sprzedaży działek również będą przeznaczane wyłącznie na cele osobiste, tj. niezbędna wymiana pieca centralnego ogrzewania, docieplenie budynku mieszkalnego oraz wymiana ogrodzenia. Do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji podatniczka sprzedała dwie działki. Sprzedaż działek miała dla podatniczki charakter wyłącznie prywatny, służyła zaspokojeniu potrzeb prywatnych. W związku z osobistą sytuacją (emerytka) nie zamierza ona w przyszłości na przedmiotowych działkach prowadzić działalności rolniczej ani pozarolniczej działalności gospodarczej.
W powyższym stanie faktycznym podatniczka zwróciła się do organu z pytaniem czy w związku dokonaniem sprzedaży 2 działek oraz planowaną (w bieżącym lub kolejnym roku) sprzedażą pozostałych działek, ma prawo rozliczyć tak powstałe przychody jako ze sprzedaży na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8, czyli jako zwykłego odpłatnego zbycia nieruchomości (nie w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej) i co za tym idzie czy skorzysta ze zwolnienia z PIT.
Organ zgodził się z podatniczką i wskazał, że sprzedaż odziedziczonych przez nią działek to rozporządzanie majątkiem prywatnym. Sprzedaż ta nie jest wykonywana w pozarolniczej działalności gospodarczej. Brak jest bowiem podstaw, aby podejmowane przez nią czynności kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym, przychody uzyskane z dokonanej i planowanej sprzedaży działek nie będą pochodziły ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Skutki podatkowe tych transakcji należy ustalić w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ wziął pod uwagę kwestię nabycia nieruchomości do wspólności majątkowej małżeńskiej i odniósł się również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w której zostały uregulowane stosunki majątkowe między małżonkami. Przepis art. 31 § 1 tej ustawy stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności).
Nabycie nieruchomości w czasie trwania wspólności majątkowej oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. W konsekwencji, po śmierci jednego z małżonków drugi z nich nie mógł ponownie nabyć udziału w tej nieruchomości w drodze dziedziczenia, jak też w drodze działu spadku, skoro nieruchomość ta wchodziła wcześniej do wspólnego majątku małżeńskiego, a małżonkowi z tego tytułu przysługiwało już prawo własności całej nieruchomości. Wobec tego Organ stwierdził, że z uwagi na panujący w małżeństwie podatniczki ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości. Z tego względu Organ uznał, iż podatniczka nie mogła ponownie nabyć udziałów w przedmiotowej nieruchomości, ani w drodze dziedziczenia, ani w drodze działu spadku. W związku z powyższym nabycie przez podatniczkę, stosownie do art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nastąpiło w 1989 r., tj. w momencie nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków.
Wobec tego Organ uznał, że odpłatne zbycie działek nie stanowi i nie będzie stanowiło dla podatniczki źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie powstał i nie powstanie u niej obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży działek nabytych w spadku i w drodze działu spadku.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50